بنا بر گزارش اداره روابط عمومی و همکاری های علمی بین المللی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (رایسست) و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)
تاریخ: 22:59 :: 1397/06/17
امضاء تفاهم نامه همکاری های علمی، پژوهشی و فناوری بین رایسست/ ISC و دانشگاه خلیج فارس

بنا بر گزارش اداره روابط عمومی و همکاری های علمی بین المللی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (رایسست) و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، تفاهم نامه همکاری های علمی، پژوهشی و فناوری بین رایسست و ISC از یک طرف و دانشگاه خلیج فارس در تاریخ ۱۴/۰۶/۹۷ در شیراز به امضاء رسید. […]

بنا بر گزارش اداره روابط عمومی و همکاری های علمی بین المللی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (رایسست) و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، تفاهم نامه همکاری های علمی، پژوهشی و فناوری بین رایسست و ISC از یک طرف و دانشگاه خلیج فارس در تاریخ ۱۴/۰۶/۹۷ در شیراز به امضاء رسید. در این نشست روسای دو سازمان (دکتر دهقانی رییس رایسست و سرپرست ISC و دکتر مصلح رییس دانشگاه خلیج فارس) و همچنین معاونان و مدیران دو مجموعه (دکتر صالحی و دکتر حقیقت به ترتیب معاونان پژوهش و فناوری رایسست و ISC، دکتر فلاحتی فومنی رئیس اداره همکاریهای علمی بین المللی رایسست و ISC، دکتر شیرزادی معاون پژوهش و فناوری و همچنین دکتر فاتحی و دکتر باقری به ترتیب مدیر پژوهش و فناوری و رئیس کتابخانه مرکزی دانشگاه خلیج فارس) حضور داشتند.

در آغاز جلسه ابتدا ریاست رایسست و ISC از میهمانان به خاطر حضور در سازمان که با هدف برقراری و نیز گسترش تعاملات علمی، پژوهشی و فناوری بین دو طرف انجام شده تشکر کرده، خیر مقدم گفتند. دکتر دهقانی ضمن معرفی حاضران در جلسه، بیان کرد: «مجموعه رایسست و ISC همواره به دانشگاه خلیج فارس به عنوان یک دانشگاه تاثیر گذار و مهم در منطقه جنوب کشور و سطح ملی نگریسته و خوشحال خواهیم شد بتوانیم خدمات خود به این مجموعه را بیش از پیش ارتقا دهیم». سپس ریاست دانشگاه خلیج فارس نیز به معرفی اعضای هیئت پرداختند و عنوان کردند: «مجموعه دانشگاه خلیج فارس به دلیل نزدیکی مسافت و نیز ماهیت خدمات رایسست و ISC همواره با این دو مجموعه در تعامل بوده است و امیدواریم با حضور خود در این مجموعه شرایطی فراهم شود تا تعاملات فعلی در حوزه های مختلف گسترده تر شود».

در ادامه دکتر دهقانی به معرفی اجمالی هر یک از دو مجموعه رایسست و ISC پرداختند. ایشان عنوان کردند: «مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (رایسست) در سال ۱۳۹۰ و پیرو تفاهم نامه منعقده بین فرهنگستان علوم کشورهای جهان سوم و وزارت آموزش عالی جمهوری اسلامی ایران در شیراز تاسیس شد و هدف کلی آن تامین منابع و مدارک علمی مورد نیاز دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی در کشورهای واقع در منطقه شبه قاره هند تا شمال آفریقا است. وی ادامه داد: «در حال حاضر تعداد عناوین نشریات غیر فارسی زبان در مجموعه بیش از ۸۰۰۰ عنوان می باشد که تعداد عناوین نشریات فارسی نیز به ۲۲۰۰ می رسد که این نشریات حوزه های موضوعی مختلف را با نسبت های متفاوت پوشش می دهند. در حال حاضر در مجموعه حدود ۴ میلیون سند علمی شامل کتاب، مقاله، طرح های تحقیقاتی، … وجود دارد که طبق برنامه ریزی به عمل آمده تا آخر سال ۱۳۹۷ انشا الله این عدد به ۵ میلیون برسد». ایشان در ادامه به برنامه جذب دانشجویان رشته های علم سنجی و زبانشناسی رایانشی از سال ۱۳۹۳ اشاره کرده عنوان داشتند: «جذب این دانشجویان که به صورت محدود صورت می گیرد با هدف کمک به اعضای هیئت علمی و فرایندهای پژوهشی دو مجموعه صورت می پذیرد». دهقانی ادامه داد: «هدف نهایی ما این است که رایسست و ISC را به مراکزی برای ثبت نشریات علمی و ارزش گذاری نشریات، دانشگاهها و دانشمندان در سطح منطقه و جهان اسلام تبدیل نمائیم».

دکتر دهقانی در ادامه به چگونگی تاسیس و فعالیت های ISC پرداخت و اظهار کرد: «ISC در سال ۱۳۸۷ و پیرو مصوبه چهارمین نشست وزرای آموزش عالی کشورهای اسلامی و با تایید و همکاری آیسسکو در شیراز تاسیس شد. این پایگاه دارای یک شورای راهبری است که در آن شخصیتها و نمایندگان نهادها و وزارتخانه های مختلف مانند وزیر عتف، معاونان وزارتین و … عضو هستند. ضمناً یک کمیته اجرایی نیز تعریف شده است که اعضای آن از نمایندگان مناطق جغرافیایی مختلف کشورهای اسلامی انتخاب می شوند و تاکنون ۴ عضو بین المللی این کمیته از سوی وزرای کشورهای مربوطه معرفی شده اند که عضویت آنها در جلسه آتی شورای راهبری مطرح و نهایی خواهد شد. اسامی مناطق نهایی شده نیز عبارت است از: مالزی (نماینده کشورهای جنوب شرق آسیا)، عمان (نماینده کشورهای جهان عرب)، ترکیه و پاکستان نمایندگان کشورهای اسلامی». ISC یکی از معدود سازمان هایی در کشور است که ساختار اجرایی آن نیز بین المللی است. هدف این پایگاه ارزش گذاری علمی نشریات، دانشمندان و رتبه بندی دانشگاه های کشورهای اسلامی است».

رئیس ISC در مورد محتوای این پایگاه عنوان کرد: «در حال حاضر بیش از ۳۰۰۰ عنوان نشریه علمی از کشورهای مختلف اسلامی در این پایگاه نمایه می شود. ضمناً این نشریات که به زبان های مختلف و عمدتاً فارسی، انگلیسی و عربی است، در پایگاه گزارش استنادی نشریات نیز از نظر کیفیت در قالب چهار چارک (Q1,Q2,Q3,Q4) سطح بندی می شوند». دهقانی در مورد برخی از خدمات دیگر ISC اظهار داشت: «خدمت دیگر فراورده ثبت همایش های معتبر علمی است که در حال حاضر در سطح کشور انجام می شود و برنامه گسترش آن به همایش های معتبر کشورهای اسلامی را مد نظر داریم. خدمت دیگر بحث رتبه بندی دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی کشورهای اسلامی است که در آن این نهادها برای هر کشور اسلامی تحلیل و رتبه بندی می شوند. همچنین رصدخانه تولید علم نیز از فراورده های بسیار کاربردی دیگر این مجموعه است که به صورت مصور و برای هر کشور اسلامی تولیدات علمی آن کشور را بر اساس استنادات دریافتی بر اساس پایگاه ISI ارزیابی و گزارش می کند. البته رایسست هم اطلس علم ایران را تولید کرده که تولید علمی استان ها و نیز مناطق مختلف ایران را بر اساس استنادها نشان می دهد و اطلاعات ارزشمند دیگری را به مخاطبان ارائه می دهد».

رئیس رایسست و ISC ضمن اشاره به حجم گسترده تعاملات بین الملل به ویژه در مبحث تفاهم نامه ها و کارگاه ها به تفاهم نامه ای که اخیراً با گروه همکاری های اقتصادی D8 منعقد گردیده اشاره کرد و برنامه ISC برای تعامل با ۸ کشور D8 برای گسترش بیش از پیش جایگاه این کشورها در سهم تولیدات علمی کشورهای اسلامی و جهان را تبیین کرد. شایان ذکر است کشورهای D8 از نظر علمی حدود ۷۳ درصد از تولیدات علمی کل جغرافیای کشورهای اسلامی را پوشش می دهند و حدود ۵۶ درصد از کشورهای اسلامی حاضر در رتبه بندی های بین المللی از کشورهای گروه D8 هستند.

سپس دکتر مصلح ریاست دانشگاه خلیج فارس ضمن ابراز خرسندی از فعالیت های صورت گرفته و موفقیت های کسب شده، اظهار کرد: «نقش رایسست در تامین اطلاعات منابع علمی و نیز جایگاه ISC در رصد تولید علم و نیز مبحث رتبه بندی نشریات، محققان و نیز دانشگاه ها برای ما بسیار ارزشمند است و ما به خدمات مشاوره ای این مجموعه نیاز بسیار داریم تا بتوانیم جایگاه خود را ارتقا دهیم. خدمات این مجموعه به خصوص در مبحث رتبه بندی و رصد تولید علم باعث ایجاد حرکت در جامعه علمی کشور و کشورهای منطقه شده و در حقیقت علت حضور ما در این مجموعه بهره مندی از این خدمات به نحوی مطلوب است». ایشان در ادامه ابراز علاقه کردند در سایر حوزه ها نظیر انجام پروژه های تحقیقاتی، همکاری های بین المللی، برگزاری همایش ها، کارگاهها و نشست های علمی ملی و بین المللی و نیز چاپ نشریه و کتاب و موضوعات مورد علاقه دیگر نیز تعاملات گسترده ای با رایسست و ISC شکل گیرد. دکتر مصلح در ادامه اظهار داشتند: «دانشگاه خلیج فارس ماموریت های خاصی را نیز بر عهده دارد که از آن جمله می توان به ماموریت این دانشگاه در افزایش رخداد واژه خلیج فارس در مقابل الفاظ سوگیرانه جعلی که بعضاً در جهان عرب استفاده می شود، اشاره کرد». ایشان به شکل گیری دانشگاهی با کمک کشورهای عربی با عنوانی سوگیرانه نیز اشاره کردند و حضور دانشگاه خلیج فارس را با دارا بودن منابع اطلاعاتی غنی اسناد تاریخی خلیج فارس در این خصوص بسیار موثر قلمداد کردند. همچنین برگزاری همایش های مرتبط با خلیج فارس با همکاری رایسست و ISC و نیز دسترس پذیر کردن منابع خلیج فارس در سطح بین الملل از موضوعات دیگر مورد علاقه طرفین بود».

در ادامه با حضور صدا و سیمای استان فارس تفاهم نامه همکاری علمی، پژوهشی و فناوری به امضای روسای دو مجموعه رسید. این تفاهم نامه حاوی موضوعات متنوعی است که به عنوان نمونه ای از آنها می توان به موراد زیر اشاره کرد: نمایه سازی اطلاعات و آمار تولیدات پژوهشگران دانشگاه خلیج فارس در پایگاه های اطلاعاتی رایسست و ISC؛ کمک به تبیین و تحقق شاخص های رتبه بندی دانشگاه خلیج فارس و تعیین جایگاه این دانشگاه در بین دانشگاه ها و موسسات آموزشی و پژوهشی؛ همکاری با دانشگاه خلیج فارس در جهت معرفی و ورود این دانشگاه در نظام های بین المللی رتبه بندی؛ استفاده دانشگاه خلیج فارس از منابع و مدارک علمی الکترونیکی و چاپی موجود در رایسست بر اساس قراردادهای مربوطه؛ ارائه مشاوره و حمایت از سوی رایسست و ISC برای راه اندازی مرکز اطلاع رسانی و نیز شاخه رایسست در دانشگاه خلیج فارس؛ ارسال اطلاعات کتابشناختی مربوط به منابع مختلف علمی (نظیر کتاب ها، طرح های تحقیقاتی، …) موجود در دانشگاه خلیج فارس جهت ثبت در پایگاه های رایسست؛ ارسال مجموعه مقالات کنفرانس ها، سمینارهای ملی و بین المللی و متن متن سخنرانی های علمی و مجلات دانشگاه خلیج فارس با هدف ثبت در رایسست و ISC و موارد متعدد دیگر.

ضمناً جلسات جانبی بین معاونان و مدیران دو مجموعه برگزار شد و در آن در مورد چگونگی عملیاتی سازی تفاهم نامه و نیز چگونگی بهره مندی دو طرف از ظرفیت های یکدیگر بحث و گفتگو شد. خاطر نشان می سازد برای تسریع در عملیاتی سازی این تفاهم نامه مقرر شد دو طرف نمایندگان خود را به عنوان رابط اجرایی تفاهم نامه طی روزهای آتی معرفی کنند.