وزیر نیرو خبر داد:
بهره‌برداری از ۶۶۶۶ پروژه آب و برق در هفته دولت سال جاری

بهره‌برداری از ۶۶۶۶ پروژه آب و برق در هفته دولت سال جاری/ برنامه‌ریزی برای تولید ۳ هزار مگاوات برق از محل مدیریت مصرف/ سهم ۳۴ درصدی پرمصرف‌ها در مصرف برق وزیر نیرو امروز در نشست خبری خود با اصحاب رسانه از بهره‌برداری ۶۶۶۶ پروژه صنعت آب و برق کشور در هفته دولت خبر داد. به‌گزارش […]

بهره‌برداری از ۶۶۶۶ پروژه آب و برق در هفته دولت سال جاری/ برنامه‌ریزی برای تولید ۳ هزار مگاوات برق از محل مدیریت مصرف/ سهم ۳۴ درصدی پرمصرف‌ها در مصرف برق

وزیر نیرو امروز در نشست خبری خود با اصحاب رسانه از بهره‌برداری ۶۶۶۶ پروژه صنعت آب و برق کشور در هفته دولت خبر داد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون) رضا اردکانیان وزیر نیرو صبح امروز در نشست خبری خود با اصحاب رسانه در نیروگاه پرند با اشاره به آغاز هفته دولت و بهره برداری از پروژه های صنعت آب و برق کشور در این هفته اظهار داشت: در مجموع ۶۶۶۶ پروژه آب و برق در هفته دولت  به بهره‌برداری خواهد رسید که برای این پروژه‌ها هزینه ای بالغ بر ۷۲۰۰ میلیارد تومان، ۷۲۰ میلیون یورو یا ۱۰۰ میلیون دلار هزینه شده است.
وی افزود: در بخش برق و انرژی ۳ نیروگاه از جمله نیروگاه پرند، نیروگاه سیکل ترکیبی بهبهان در خوزستان و نیروگاه گازی زاهدان جمعا با ظرفیت ۳۶۲ مگاوات به مدار تولید خواهند آمد.
اردکانیان به عملیات اجرایی واحد بخار نیروگاه سیکل ترکیبی علی آباد استان گلستان اشاره کرد و بیان داشت: این پروژه با ظرفیت ۱۶۰ مگاوات و سرمایه گذاری ۴۰۰ میلیون یوریی بخش خصوصی آغاز خواهد شد.
وزیر نیرو ادامه داد:  بیش از ۶ هزار پروژه در شبکه‌های انتقال، توزیع و فوق توزیع با اعتباری بالغ بر ۴۶۰ میلیون تومان  بهره‌برداری می شود.
وی افزود: تعداد ۱۱ پروژه در حوزه تجدیدپذیرها اعم از بادی و خورشیدی در استان‌های قزوین، فارس، تهران، یزد، کرمان و قم به بهره برداری خواهد رسید که ظرفیت آنها تا ۱۵۵ مگاوات است.
اردکانیان با بیان اینکه تا پایان دولت دوازدهم ظرفیت تجدیدپذیرها به ۴ هزار مگاوات خواهد رسید، عنوان کرد: با ادامه این روند و تا پایان برنامه ششم بایستی این ظرفیت به ۵ هزار مگاوات برسد.
وزیر نیرو به حوزه آب و فاضلاب اشاره کرد و بیان داشت: در این حوزه ۱۲ استان و ۱۸ شهر پروژه هایی در دست اقدام داریم که در بخش آب می توان به ۴۵ هزار لیتر در ثانیه با هزینه ای بالغ بر ۵۷۰ میلیون اشاره داشت که در این هفته به بهره‌برداری می رسد.
وی تصریح کرد: در حوزه فاضلاب نیز ۱۱ استان طرح‌های جمع‌آوری در دستور کار قرار گرفته است که با اجرای آنها ۳۵ هزار مترمکعب در شبانه‌روز فاضلاب شهری جمع‌آوری خواهد شد و در ۶ شهر در ۵ استان مختلف دیگر طرح‌هایی آغاز خواهد شد که ۷۵ هزار مترمکعب جمع آوری و تصفیه می شود.
وزیر نیرو درباره طرح‌های آبرسانی روستایی گفت: در این هفته طرح‌های آبرسانی به ۷۷۶ روستا در ۲۱ استان کشور با جمعیت تحت پوشش حدود ۵۰۰ هزار نفر افتتاح می‌شود که برای این طرح‌ها ۲۵۰ میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی و منابع دولتی سرمایه‌گذاری شده است.
اردکانیان با بیان اینکه در بخش برق نیز برنامه‌های تفصیلی برای پیک سال ۹۸ آماده کرده‌ایم که در همین هفته به هیات دولت ارائه خواهد شد، افزود: برآورد ما حاکی از این است که در پیک ۹۸، ۶۰ تا ۶۱ هزار مگاوات نیاز تولید برق خواهیم داشت و با توجه به ظرفیت کنونی، ۸ هزار مگاوات دیگر بایستی افزوده شود.
وی به مدیریت مصرف درست اشاره کرد و بیان داشت: برنامه‌ریزی مشخصی صورت گرفته است که از مدیریت مصرف بتوانیم ۳ هزار مگاوات تولید داشته باشیم و در اینجا باید تاکید کنم که از این پس باید به جای صرفه جویی از عنوان تولید را به‌کار ببریم.
اردکانیان ادامه داد: ساخت نیروگاه محاسن زیادی همچون اشتغال‌زایی بالا دارد، اما توان کشور نیز باید در نظر گرفته شود و چگونگی مصرف آب و برق مورد توجه قرار گیرد.
وزیر نیرو از اجرای ۱۲ برنامه در حوزه مدیریت مصرف و تولید گفت و عنوان داشت: این برنامه‌ها متنوع و کاربردی در مصرف خواهد بود که نمونه‌ای از این برنامه‌ها شامل بخش صنایع و مشارکت مستمر آنها، اصلاح مسایل پرمصرف و به‌کارگیری لوازم کاهنده، تغییر تعرفه پرمصرف‌ها و… می‌شود که کار دقیق روی آنها انجام شده و در نوبت عرضه به هیات وزیران است.
اردکانیان با اشاره به همکاری بسیار خوب بخش صنعت در پیک سال ۹۷ گفت: در تابستان جاری صنایع کشور با همکاری بسیار خوب خود ۲٫۶ برابر نسبت به دوره‌های گذشته در برنامه‌های مدیریت مصرف مشارکت موثر داشته‌اند.
وی افزود: تغییر تعرفه پرمصرف ها از این زوایه باید نگاه شود که به عنوان شیوه تامین مالی دیده نشود، بلکه عامل اصلاحی برای تبدیل بدمصرف‌ها به خوش مصرف‌ها است.
وزیر نیرو تصریح کرد: در حال حاضر سهم پرمصرف‌ها در برق ۳۴ درصد است که مصرف بالایی را دارند و با شرایط امروز کشور نمی‌توان مانند گذشته به اینگونه از شیوه‌های مصرف ادامه داد.

برچسب ها: