مردم شهرهای آبادان، خرمشهر و شادگان از نعمت آب شرب بهره مند شدند و تلاش بی وقفه و مستمر خدمتگذارانشان در صنعت آب باعث شد تا کار کم نظیری را در کشور به ثبت برسانند.
تاریخ: 23:19 :: 1397/06/02
طرح غدیر ۲ رکوردی برای بخش مهندسی آب/ تلاش شبانه‌روزی صنعتگران آب برای تکمیل یک طرح ضروری

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو(پاون)، «صابر علیدادی» معاون آبرسانی سازمان آب و برق خوزستان ششم خردادماه سالجاری در نشست خبری خود درباره طرح آبرسانی غدیر از قول رئیس جمهور برای تکمیل فاز ۲ این طرح و رساندن  آب شرب با کیفیت و پایدار به مردم تا پایان سال ۹۷ گفت که با عنایت پروردگار و تلاش بی وقفه […]

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو(پاون)، «صابر علیدادی» معاون آبرسانی سازمان آب و برق خوزستان ششم خردادماه سالجاری در نشست خبری خود درباره طرح آبرسانی غدیر از قول رئیس جمهور برای تکمیل فاز ۲ این طرح و رساندن  آب شرب با کیفیت و پایدار به مردم تا پایان سال ۹۷ گفت که با عنایت پروردگار و تلاش بی وقفه صنعتگران آب کشور طرح غدیر۲ زودتر از موعد به بهره برداری رسید.
در نیمه دوم خردادماه با نفوذ آب شور دریا به رودخانه بهمنشیر، آب شرب آبادان که از این رودخانه تأمین می شد، به قدری شور شد که حتی برای استفاده در شست و شو نیز مناسب نبود.
اداره آبفای آبادان در بیست و نهم خردادماه با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد: «با توجه به اینکه شوری رودخانه بهمنشیر به حد آب دریا رسیده و برداشت آب از این رودخانه متوقف شده و با توجه به افت فشار آب ، ناچار به سهمیه بندی آب برای شهروندان آبادان هستیم.»
در ادامه این اطلاعیه آمده بود: «تا پایان تیر جاری که خط دوم آبرسانی غدیر کامل می شود، ناچار به سهمیه بندی آب شرب در مناطق مختلف آبادان هستیم.»
با این ابلاغیه زمان تکمیل طرح آبرسانی غدیر ۲ از پایان سال ۹۷ به پایان تیرماه رسید و به موجبات آن، همکاران ما شبانه روزی برای حل مشکل شوری آب و تکمیل طرح اقدام کردند.
در ساعت ۲۲ سه شنبه ۵ تیرماه سال جاری، خط انتقال آب غدیر خوزستان به شهرهای آبادان و خرمشهر دچار شکستگی شد که بلافاصله گروهی از کارشناسان شرکت بهره برداری، تولید و انتقال آب غدیر خوزستان به محل حادثه اعزام شدند و پس از بیست ساعت کار شبانه روزی و مستمر، لوله آسیب دیده مرمت شد.
به موازات ترمیم خط لوله شکسته شده غدیر ۱، مسئولان بر این شدند که در کنار ترمیم شکستگی لوله، موضوع تکمیل و بهره برداری از طرح آبرسانی غدیر ۲ را با فوریت در دستور کار قرار دهند و به جای پایان آن در آخر تیرماه، زمان اتمام را به ۱۵ تیرماه موکول کنند.
علیدادی  معاون آبرسانی سازمان آب و برق خوزستان از افتتاح خط دوم پروژه آبرسانی غدیر تا ١۵ تیر ماه جاری خبر داد و گفت:  «با اتمام این طرح روزانه ٢٩٠ هزار مترمکعب آب شرب شهرهای آبادان، خرمشهر و شادگان از ایستگاه های پمپاژ ام الدبس و قیصریه تا افق ١۴٢۵ تامین خواهد شد.»
از این بابت، تعداد اکیپ های عملیاتی در سه شیفت کاری بیشتر شد و در نهایت، ساعات پایانی شب سیزدهم تیرماه، بهره‌برداری آزمایشی از خط دوم آبرسانی غدیر برای تامین آب شرب ۳ شهر آبادان، خرمشهر و شادگان در استان خوزستان آغاز و از بامداد چهاردهم تیرماه، تامین ۱۰۰ درصدی آب شرب آبادان و خرمشهر از سد کرخه صورت گرفت.
رضا اردکانیان وزیر نیروی کشورمان در افتتاح طرح غدیر ۲ اینگونه بیان داشت که: « اجرای طرح غدیر ۲ به مدت یک‌سال کار کم‌نظیری در کشور بود و این مدت یک رکورد مهندسی است که در خوزستان به اجرا رسید.»
وی ادامه داد: «دست اندرکاران این پروژه شبانه روز بدون وقفه تلاش کردند تا این طرح به مرحله نهایی برسد، بنده نیز به همین مناسبت شبانه به محل این پروژه آمده‌ام تا به همان شیوه از زحمات این عزیزان تشکر کنم.»
بنا بر این گزارش، طرح آبرسانی غدیر در سال ۱۳۸۷ برای بهبود شرایط بحرانی آب شرب آبادان و خرمشهر شروع شد و مرحله نخست آن سال ۹۰ به بهره‌برداری رسید، با توجه به برداشت آب از سدهای کرخه و دز، طرح آبرسانی غدیر به سه فاز تقسیم شد.
در فاز اول آبرسانی از قیصریه تا آبادان و خرمشهر برنامه‌ریزی شد. در فاز دوم حد فاصل قیصریه واقع در هویزه تا‌ ام لدبس، اهواز و شادگان، برای تأمین آب شرب شهرهای اهواز، دشت آزادگان، هویزه، شادگان، مورد نظر بود و در فاز سوم هم آبرسانی از‌ام لدبس تا آبگیر سد دز است.
خط دوم آبرسانی غدیر با به‌کارگیری ۵۳۷ نیروی عملیاتی به‌صورت شبانه روزی، در کمترین زمان به بهره برداری رسید. برای تکمیل خط ۲۰۰۰میلیمتری انتقال آب به شهرهای آبادان و خرمشهر از بالادست رودخانه کرخه، ۵۳۱ میلیارد تومان از محل اعتبارات عمرانی هزینه شده است