مرکز توسعه فناوری محصولات پیشرفته سلولی رویان با حضور دکتر ملک زاده افتتاح شد
تاریخ: 14:33 :: 1397/03/04
مرکز توسعه فناوری محصولات پیشرفته سلولی رویان افتتاح شد

به گزارش فرانیوز آنلاین به نقل از خبرنگار مهر، طی دو دهه اخیر روش‌های نوین درمان بیماری‌های صعب‌العلاج به سمت روش‌های پزشکی بازساختی با هدف ترمیم بازسازی یا جایگزینی سلول‌های از دست رفته بر اثر بیماری توسط سلول‌های زنده سوق یافته است و به یکی از حیطه‌های مورد علاقه مراکز پژوهشی معتبر و شرکت‌های بزرگ […]

به گزارش فرانیوز آنلاین به نقل از خبرنگار مهر، طی دو دهه اخیر روش‌های نوین درمان بیماری‌های صعب‌العلاج به سمت روش‌های پزشکی بازساختی با هدف ترمیم بازسازی یا جایگزینی سلول‌های از دست رفته بر اثر بیماری توسط سلول‌های زنده سوق یافته است و به یکی از حیطه‌های مورد علاقه مراکز پژوهشی معتبر و شرکت‌های بزرگ داروسازی تبدیل شده است.
در این راستا محصولات پیشرفته سلولی در حوزه‌های متعددی وارد بازار جهانی دارویی شده‌اند؛ این محصولات مشتمل بر محصولات سلول‌درمانی، ژن‌درمانی و مهندسی بافت هستند که عمدتاً از طریق جایگزینی سلول‌ها یا بافت‌های آسیب‌دیده بیمار، تحریک پاسخ درونی بدن که موجب بهبود پاسخ ایمنی یا بازسازی بافت بیمار می‌شود، از جمله محصولات مهم به شمار می‌رود.

در حال حاضر بیش از ۷۰۰ کمپانی در زمینه محصولات و خدمات مبتنی بر پزشکی بازساختی در سراسر دنیا فعالیت می‌کنند که بخش عمده آنها در حدود ۶۰ درصد در زمینه تولید محصولات درمانی مشغول به فعالیت هستند. در همین راستا امروز مرکز توسعه فناوری محصولات پیشرفت سلولی رویان افتتاح شد. این مرکز به طراحی و انجام مراحل تحقیق و توسعه محصولات مبتنی بر پزشکی بازساختی پیش از ورود محصول مورد نظر به بازار دارویی تمرکز دارد. این واحد تولید برای پیدا کردن منابع مطمئن سلولی و بررسی میزان ایمنی و کارآیی محصولات سلولی فعالیت می‌کند.

همچنین در واحد کنترل کیفی این مرکز، آزمایش‌هایی برای نظارت بر تولید محصولات ایمن و کارا در حوزه پزشکی بازساختی انجام می شود. در واحد تضمین کیفیت این مرکز، نظارت دقیق بر مستندسازی تمامی مراحل تولید از ابتدا تا انتها بر اساس پروتکل‌های تعریف شده و با رعایت استانداردهای بین‌المللی صورت می‌گیرد.

مأموریت مرکز توسعه فناوری محصولات پیشرفته سلولی رویان، ایجاد پلی مطمئن و کارا میان مراحل آزمایشگاهی و پیش‌بالینی محصولات مبتنی بر پزشکی بازساختی تا رسیدن به مرحله درمانی و تولید صنعتی محصول در مقیاس بالا است. این مرکز زیرساخت قوی علمی برای توسعه محصولات مبتنی بر پزشکی بازساختی پس از انتخاب نوع محصول از میان پروژه‌های تحقیقاتی دارای شرایط مناسب در پژوهشگاه رویان را ایجاد کرده است. در این مرکز ۲۵۰ مترمربع فضای اتاق تمیز کلاس B مطابق (ISO۷) جهت تولید محصولات سلولی وجود دارد که به تجهیزات تخصصی تولید و کشت انبوه سلول مجهز شده است.

از دیگر مشخصه‌های این مرکز، وجود آزمایشگاه جامع کنترل کیفیت محصولات سلولی است که با هدف ارزیابی صحیح و دقیق محصولات بر پایه سلول تولید می‌شود. این آزمایشگاه جامع شامل آزمایشگاه تصویربرداری پیشرفته، آزمایشگاه مولکولی، آزمایشگاه فلوسایتومتری و آزمایشگاه میکروبی است. همچنین در این مرکز در راستای ارتقای سطح پژوهش‌هایی بر پایه سلول بانک سلول بنیادی رویان، از منابع گوناگون انسانی و حیوانی را به سایر مراکز تحقیقاتی کشور ارائه می‌دهد.