شاخص بورس امروز (شنبه) تحت تاثیر افزایش قیمت نفت با رشد 162 پله ای به کانال 95 هزار واحدی صعود کرد و در جایگاه 95 هزار و 103 واحد ایستاد.
تاریخ: 22:46 :: 1397/02/29
پالایشگاه ها، شاخص بورس را بالا بردند

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی، تاثیر مثبتی بر سهام پالایشگاه ها داشت و بازار سهام را رونق بخشید. افزایش قیمت نفت تحت تاثیر بحران های بین المللی به مرز بشکه ای ۸۰ دلار، در سال های اخیر بی سابقه بود بر سهام پالایشگاه ها اثر گذاشت. در معاملات امروز، […]

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی، تاثیر مثبتی بر سهام پالایشگاه ها داشت و بازار سهام را رونق بخشید.
افزایش قیمت نفت تحت تاثیر بحران های بین المللی به مرز بشکه ای ۸۰ دلار، در سال های اخیر بی سابقه بود بر سهام پالایشگاه ها اثر گذاشت.
در معاملات امروز، نمادهای شبندر (پالایش نفت بندرعباس)، فخوز (فولاد خوزستان)، شپنا (پالایش نفت اصفهان)، شتران(پالایش نفت بندرعباس) و شبریز (پالایش نفت تبریز) بیشترین سهم را در رشد شاخص داشتند. در مقابل، همراه (همراه اول) بالاترین تاثیر منفی را وارد کرد.

** صدرنشینی پالایشگاه ها
گروه فراورده های نفتی در معاملات امروز صدرنشین بورس شد؛ در این گروه ۳۱ میلیون سهم به ارزش ۱۶۱ میلیارد ریال داد و ستد شد.
گروه خودرو به ارزش ۱۵۹ میلیارد ریال و فلزات اساسی به ارزش ۱۲۴ میلیارد ریال جایگاه های بعدی را به خود اختصاص دادند.
در رده چهارم معاملات امروز، گروه بانک ها با داد و ستدی به ارزش ۱۲۱ میلیارد ریال قرار گرفت.
گروه انبوه سازی نیز با معاملاتی به ارزش ۹۸ میلیارد ریال، رده پنجم را از آن خود کرد.

** رشد دسته جمعی شاخص های بورس
امروز ۸۵۹ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش یک هزار و ۸۴۵ میلیارد ریال در ۵۷ هزار و ۱۳ نوبت داد و ستد شد.
بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نیز نشان می دهد شاخص قیمت (وزنی – ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد ۵۰ واحد و شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می شود، ۱۱۰ واحد رشد کرد.
شاخص قیمت (هم وزن) ۸۱ واحد بالا رفت؛ این شاخص بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است.
همچنین شاخص آزاد شناور نیز ۲۱۶ واحد افزایش یافت؛ این شاخص بخشی از سهام قابل معامله شرکت ها در بورس را نشان می دهد.
شاخص بازار اول (مختص به شرکت های بهتر از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور) ۱۲۷ واحد و شاخص بازار دوم بورس نیز ۲۸۳ واحد افزایش یافت.

** رشد ۹ واحدی فرابورس
معاملات امروز فرابورس ایران در حالی پایان یافت که شاخص کل با بیش از ۹ واحد افزایش در ارتفاع بالاتر از یک هزار و ۱۰۷ واحدی قرار گرفت.
حجم معاملات در بازار‌های ۹ گانه فرابورس نزدیک به ۳۲۷ میلیون اوراق بود و ارزش آن نیز به بیش از سه هزار و ۳۶۶ میلیارد ریال رسید.
در بازار اوراق با درآمد ثابت نیز امروز افزون بر ۲ میلیون ورقه بهادار با ارزشی بالغ بر ۲ هزار و ۵۳۶ میلیارد ریال جابجا شد.

** تسهیلات مسکن
نگاهی به معاملات تابلو تسهیلات مسکن نشان می‌دهد امروز بیش از ۸۵ هزار ورقه تسه (اوراق تسهیلات) با ارزشی بالغ بر ۵۶ میلیارد ریال معامله شده است.
امتیاز تسهیلات مسکن فروردین ۹۷ با بیشترین حجم و ارزش همچنان در صدر معاملات این تابلو قرار دارد.
از سوی دیگر در بازار شرکت‌های کوچک و متوسط (اس.ام.یی)، یک میلیون سهم متعلق به «ماداکتو استیل کرد» به ارزش بیش از چهار میلیارد ریال معامله شد.

برچسب ها: