معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی گفت: از آغاز امسال تاکنون حجم صادرات از راه دریا افزون بر 18 درصد افزایش یافت.
تاریخ: 23:44 :: 1397/02/17
صادرات دریایی در ۱.۵ ماه گذشته ۱۸درصد رشد کرد

به گزارش فرانیوز آنلاین به نقل از ایرنا، «هادی حق‌شناس» افزود: از فروردین ماه تاکنون تردد کشتی‌های دارای ظرفیت بیش از یک هزار تن در بندرهای کشور افزون بر هشت درصد رشد کرد. همچنین میزان تخلیه و بارگیری کالا در بندرهای کشور بیش از ۶ درصد افزایش یافت. وی یادآوری کرد: ۸۰ درصد اقتصاد دنیا […]

به گزارش فرانیوز آنلاین به نقل از ایرنا، «هادی حق‌شناس» افزود: از فروردین ماه تاکنون تردد کشتی‌های دارای ظرفیت بیش از یک هزار تن در بندرهای کشور افزون بر هشت درصد رشد کرد.
همچنین میزان تخلیه و بارگیری کالا در بندرهای کشور بیش از ۶ درصد افزایش یافت.
وی یادآوری کرد: ۸۰ درصد اقتصاد دنیا وابسته به دریاست. ایران به عنوان یک کشور اقیانوسی فقط ۱۱۰ هزار نفر دریانورد دارد، از این رو باید به سرمایه‌گذاری و بهره‌برداری از دریا و اقیانوس توجه بیشتری شود.
«طبق قانون برنامه ششم توسعه، آینده ایران در سواحل مکران است و به دلیل کمبود آب در نقاط مرکزی، حرکت به سمت سواحل برای زندگی ضروری است و ظرفیت های رفاهی خوبی در این منطقه وجود دارد».
به گفته وی، آب های آزاد در فاصله ۲۰۰ مایل به بعد از بنادر قرار دارد. بنابراین ۱۲ مایل اول در اقیانوس هند و دریای عمان جزء آب‌های سرزمینی محسوب می‌شود، ۱۲ مایل دوم منطقه همجوار است، تا ۲۰۰ مایل بعدی منطقه انحصاری اقتصادی گفته می شود و بعد از آن آب های آزاد است.

برچسب ها: