رئیس فراکسیون فرش و صنایع دستی مجلس در نشست هم اندیشی با فعالان این حوزه بر ظرفیت‌های بالای صادرات این محصولات و ضرورت اشتغال زایی در این حوزه تاکید کرد.
تاریخ: 23:27 :: 1397/01/30
ظرفیت‌های بالای صادرات صنایع دستی و ضرورت اشتغال زایی

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نشست هم اندیشی در ارتباط با بحث بیمه فرش بافان، برگزاری نمایشگاه ها و صادرات و رفع موانع قانونی احتمالی مرتبط با حوزه فرش دوشنبه ۲۰فروردین ماه با حضور اعضای فراکسیون فرش و صنایع دستی مجلس و مسئولان مرتبط برگزار شد. وقف چی: فرش دستباف پاسپورت معنوی ایران در […]

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نشست هم اندیشی در ارتباط با بحث بیمه فرش بافان، برگزاری نمایشگاه ها و صادرات و رفع موانع قانونی احتمالی مرتبط با حوزه فرش دوشنبه ۲۰فروردین ماه با حضور اعضای فراکسیون فرش و صنایع دستی مجلس و مسئولان مرتبط برگزار شد.

وقف چی: فرش دستباف پاسپورت معنوی ایران در دنیا

علی وقف‌چی ، رییس فراکسیون فرش و صنایع دستی مجلس در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در تشریح این نشست، گفت: فرش پاسپورت معنوی ایران در جهان است و صنایع دستی هویت ما را در جهان نشان می دهد بنابراین باید در جهت احیای آنها گام موثری برداشت.

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی، افزود: امروزه یکی از چالش های اساسی کشور بحث اشتغال است و به دلیل ظرفیت های بالای صادرات صنایع دستی و فرش می توان از این مسیر به درستی اشتغال زایی کرد بنابراین باید با همت و تلاش موانع موجود و سد راه صنعت فرش و صنایع دستی را رفع و مرتفع کرد.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه در آینده ای نزدیک قرار است بحث مالیات بر ارزش افزوده دائمی شود بنابراین از متولیان و مسئولان واقعی این حوزه تقاضا کردیم در این نشست نظرات خود را بیان کنند تا نسبت به انعکاس آنها اقدام کنیم.

این نماینده مردم در مجلس دهم، افزود: از خلاء های قانونی موجود در این حوزه بی توجهی نسبت به نقطه نظرات بخش خصوصی است در حالی که بر این باوریم که ذی نفعان واقعی صادرکنندگان، تولیدکنندگان و واسطه ها هستند که به طور حتم باید پس از تنظیم قوانین نظرات آنها را جویا شویم.

دغدغه های موجود سد راه بیمه فرش بافان مرتفع شده است

وقف چی با بیان اینکه دغدغه های موجود سد راه بیمه فرش بافان مرتفع شده است، تصریح کرد خوشبختانه قانون حمایت از هنرمندان، استادکاران و فعالان صنایع دستی که در اسفندماه سال گذشته توسط شورای نگهبان تایید شد از سوی دولت به وزارت صنعت، معدن و تجارت، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ابلاغ شد.

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس دهم، ادامه داد: بر اساس این قانون دولت مکلف است در اجرای قانون بیمه اجتماعی قالیبافان، بافندگان فرش و شاغلان صنایع دستی شناسه دار (کدُدار) مصوب ۱۸/۵/۱۳۸۸ نسبت به ساماندهی و بیمه نمودن کلیه واجدان شرایط اقدام نماید.

رییس فراکسیون فرش و صنایع دستی مجلس شورای اسلامی، افزود: مقرر شد دوشنبه هفته آینده نشستی را با حضور فرش بافان داشته باشیم که در این نشست تصمیم گیری خواهیم کرد که اعتبارات پیش بینی شده برای این حوزه در مسیر درست هزینه شود؛ البته بر این باوریم که فرش و صنایع دستی باید توامان دیده شوند و هیچ تمایزی میان آنها قائل نشویم بنابراین به دنبال آن هستیم که با تشکیل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مشکلات این حوزه را به درستی مرتفع و رفع کنیم.

بختیاری: مجلس و دولت به وظایف ذاتی خود در حوزه تدوین و اجرای قوانین عمل کنند/ لازمه خودکفایی واقعی اقتصادی توجه به صنایع دستی

حسین بختیاری، مدیرعامل مجمع هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی کشور در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه به عنوان بخش غیردولتی صنایع دستی از مسئولان امر، مجلس و دولت تقاضا داریم به وظایف ذاتی خود در حوزه تدوین و اجرای قوانین عمل کنند، گفت: تمامی ایرانی ها به صنایع دستی علاقمند هستند و مردم و مسئولان باید تعصب خود را نسبت به این صنعت نشان دهند زیرا اگر صنایع دستی که هویت ملی کشور محسوب شود احیا، حمایت و مورد توجه قرار گیرد و در جایگاه خود در عرصه های جهانی تثبیت شود به طور قطع وابستگی به نفت در بودجه به شدت کاهش خواهد یافت و کشور به خودکفایی واقعی اقتصادی خواهد رسید.

ایران از نظر تنوع دارای رتبه اول دنیا با ۶۶ رشته صنایع دستی است

وی با بیان اینکه ایران در حوزه صنایع دستی در دنیا جزو سه کشور برتر است، افزود: چین، ایران و هند از نظر کیفیت و موقعیت در سه رتبه اول تا سوم قرار دارند و ایران از نظر تنوع دارای رتبه اول با ۶۶ رشته صنایع دستی در دنیا را دارا است.

برچسب ها: