معاون توسعه مديريت و پشتيباني وزيرآموزش و پرورش خبر داد:
تاریخ: 22:03 :: 1396/12/04
رشد ۴٫۴ درصدی اعتبارات آموزش وپرورش نسبت به بودجه عمومی کشور در بودجه سال ۹۷

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزیرآموزش و پرورش با بیان این که بودجه عمومی کشور از رشد ۶٫۵ درصدی در سال ۹۷ برخوردار شده و هزینه های دولت در بودجه رشد ۹٫۸ درصدی داشته است، گفت: رشد ۴٫۴ درصدی اعتبارات آموزش وپرورش نسبت به بودجه عمومی کشور در سال ۹۷ می باشد. به گزارش مرکز […]

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزیرآموزش و پرورش با بیان این که بودجه عمومی کشور از رشد ۶٫۵ درصدی در سال ۹۷ برخوردار شده و هزینه های دولت در بودجه رشد ۹٫۸ درصدی داشته است، گفت: رشد ۴٫۴ درصدی اعتبارات آموزش وپرورش نسبت به بودجه عمومی کشور در سال ۹۷ می باشد.
به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، عصر امروز علی الهیار ترکمن در نشست خبری با اصحاب رسانه که در سالن اجتماعات ساختمان شهید رجایی وزارت آموزش و پرورش برگزار شد، اظهارکرد: یکی از مهمترین ویژگی های اصلی این معاونت، امانت داری در اختصاص بودجه است. و در مجموع منابعی که در این حوزه تهیه می شود، می بایست با مدیریت دقیق در جهت بهره وری سیستم آموزش وپرورش مصرف کنیم.

وی با بیان این که سه مسئله در دستور کار این معاونت وجود دارد، افزود: یکی وضع فعلی را سامان دهی کنیم دوم تا پایان سال بتوانیم لایحه بودجه سال ۹۷ را جمع بندی کنیم، و دیگر اینکه یک افق ویژه را با اصلاح فرآیندها و بهره وری در یک بستر مناسب اجرایی کنیم تا بتوانیم به اهداف آموزش و پرورش نائل شویم.

الهیار اهم مسائل و مشکلات آموزش وپرورش را ناشی از کسری منابع مالی عنوان می کنند و ادامه داد: این علت خودش معلول مسائل دیگری است و برای حلّ آن نیازمند ارائه یک طرح علمی هستیم.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزیرآموزش وپرورش اظهارکرد: اگر ساختار نیروی انسانی و منابع مالی را در کنار هم تحلیل کنیم می توانیم موفقیت در بهره وری به دست آوریم و نگاه های یک جانبه باعث بازتولید مشکلات بیشتر برای آموزش و پرورش خواهد شد. تمام مسائل که باعث کسری بودجه درآموزش و پرورش می شود را باید به طور دقیق و علمی مشاهده کرد.

الهیار خاطرنشان کرد: مهمترین اقدام در مرحله اول، تمرکززدایی از ستاد به استان و از استان به مدرسه است و باید مدرسه را به عنوان اصلی ترین واحد آموزش وپرورش مورد نظر قرار دهیم.

وی گفت: مرحله دوم، افزایش و ارتقای بهره وری است، بهره وری به معنای صرفه جویی نیست بلکه به معنای درست مصرف کردن است و در مرحله سوم، محاسبه قیمت تمام شده آموزش وپرورش است و از کنار این قیمت تمام شده به خیلی از فرآیندهای اصلاحی دست خواهیم یافت.

الهیار درخصوص لایحه بودجه ۹۷، اظهار کرد: بودجه عمومی کشور از رشد ۶٫۵ درصدی برخوردار است که هزینه ها از رشد ۸٫۹ درصدی برخوردار شده است، اعتبارات هزینه ای وزارت آموزش وپرورش ۱۳٫۳ رشد نسبت به سال ۹۶ برخوردار شده و ما ۴٫۴ درصد نسبت به بودجه هزینه ای کشور رشد داشتیم.

وی با بیان این که در لایحه پیشنهادی بودجه آموزش و پرورش اقدامات اصلاحی خوبی صورت گرفته است، تصریح کرد: در تبصره «۴» بودجه مبلغ ۳۵۲۰۰۰ میلیارد تومان برای پرداخت پاداش پایان خدمت فرهنگیان درنظرگرفته شد.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزیرآموزش وپرورش اضافه کرد: در بند «ب» تبصره ۹، درآمدهای آموزش وپرورش، اختصاصی تلقی شد و با اصلاحاتی در بند های «ح» و «ﻫ» تبصره بودجه سال ۹۶، نهایتاً ۵۶۰۰ میلیارد آورده را نصیب آموزش وپرورش می کند.

وی افزود: درخصوص ایاب و ذهاب ، سلامت، تربیت بدنی و ارتقای کیفیت و همچنین عدالت آموزشی دانش آموزان در سال ۹۶، ۱۱۲۶ میلیارد بودجه تخصیص یافته بود که بودجه سال آینده رقمی بیش از ۳ هزار ۳۱۲ میلیارد تومان افزایش یافته است.

الهیار با تأکید بر اصلاح نظام مدیریت مدارس خارج از کشور، گفت: در بودجه سال آینده اعتبارات اختصاص یافته در این خصوص، ۵۰ درصد رشد داشته است که امید است شاهد ارتقای کیفیت بیشتر در این مدارس باشیم.

وی با بیان این که هزینه های پرسنلی آموزش وپرورش در اعتبارات استانی پیش بینی شده است، گفت: این اعتبارات رشد ۱۰ درصدی نسبت به بودجه مصوب سال۹۶ آموزش وپرورش ، دارد.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزیرآموزش وپرورش تصریح کرد: در بحث شیر مدارس، اعتبارات رفاهی، اجرای احکام برنامه ششم و ظرفیتت سازی برای اجرای عوارض برنامه ششم به دنبال استفاده از این ظرفیت های ثانویه هستیم که از این ظرفیت ها استفاده کنیم.

الهیار درخصوص رقم پیشنهادی دولت برای بودجه سال ۹۷ آموزش وپرورش، اظهارکرد: این رقم بدون اجرای احکام برنامه ششم، ۳۶ هزار میلیارد تومان و بدون کسری است.

معاونت توسعه مدیریت و پشتیبانی در ادامه نشست بیان کرد: معوقات ما در دو سطح قابل بررسی است، یکی معوقاتی که حین بودجه باید پرداخت شود و دیگری معوقات کلی است.

معوقات کوتاه مدت در سال ۹۵ به جز دو مورد مابقی پرداخت شده است. معوقات پرداخت نشده شامل، حق التدریس از فروردین تا خرداد ۹۵ و حق الزحمه امتحانات که مجموع این معوقات حدود ۱۸۰ میلیارد تومان است. درمورد معوقات پرداخت نشده از سال ۹۶ تا سال ۹۷ پیش بینی ما حدود ۴۰۰ میلیارد تومان خواهد بود. معوقات بلندمدت، متأسفانه در آموزش وپرورش هنوز احصا نشده است و پیشنهاد ما به مجلس این بوده که یک بار تمامی مطالبات بلندمدت در همه زمینه ها را احصا کنیم.

معاون توسعه مدیریت و پیشتیبانی درباره خسارت تعطیلی آلودگی هوا از نظر مالی اظهار کرد: برآورد بار مالی تعطیلی مدارس در یک دوره طولانی مدت در زمانی که از ساعات غیرکاری معلمان بخواهیم استفاده کنیم قابل محاسبه است. همچنین درباره تاریخ دقیق آزمون استخدامی بیان کرد که پس از اضافه کردن مجوزهای خالی و با هماهنگی سازمان استخدامی کشور اطلاع رسانی خواهد شد.

وی اظهار کرد: ۷۵ درصد از دانش آموزان خارج از کشور در ۱۷ کشور مستقر هستند و در زمینه مدرسه داری در خارج از کشور، آموزش وپرورش بسیار تنها است و این مساله نمی تواند یک کار تک بخشی باشد و می بایست چند سازمان یا وزارتخانه در این حوزه درجهت همکاری گام بردارند.

الهیار گفت: برای عدم پرداخت فوق العاده شغل و حق مسکن معلمان خارج از کشور تخصیصی گرفته ایم که تا آخر هفته آینده مطالبات این فرهنگیان را تا پایان تابستان تسویه خواهیم کرد و با تخصیصی که برای آخر آذرماه خواهیم گرفت این مطالبات را تا پایان پاییز سال جاری با این فرهنگیان تسویه خواهیم کرد.

الهیار گفت: در سال های گذشته بودجه آموزش وپرورش ۵٫۹ درصد از بودجه عمومی دولت بوده است و افزود: امسال هم این اتفاق خواهد افتاد و پیش بینی می شود در برآورد سایر بودجه ها این سهم به ۵٫۱۱ درصد خواهد رسید.

وی ادامه داد: در بحث استانی شدن بودجه، سازمان های مدیریت استان ها می بایست ۱۰۰ درصد اعتبارات آموزش وپرورش را پرداخت کنند و این بند به اصرار ما در بودجه نوشته شده است.

معاونت توسعه مدیریت و پشتیبانی اظهارکرد: با رشد دانش آموزی در دهه شصت و هفتاد در کشور، مواجه با رشد کمی آموزش وپرورش شدیم، اما نتوانستیم الگویی مناسب برای این رشد پیدا کنیم و نتوانستیم ابزارهایمان را متنوع کنیم و صرفا خودمان را وابسته به استخدام نیرو کردیم، بخشی از جنبه های این عدم الگوی مناسب منجر به کسری بودجه درآموزش و پرورش شد و اثرات منفی برنامه های توسعه کمی در دهه های قبل هنوز در آموزش وپرورش وجود دارد.

وی ادامه داد: درآمدزایی به شکل مصطلح خودش در آموزش وپرورش معنی ندارد و با اصالت آموزش و پرورش مغایراست و با قوانین بالادستی نیز صدق نمی کند. می بایست سراغ اقتصاد مدرسه برویم.

در حال حاضر، خانواده ها خواهان کیفیت در مدارس هستند و متأسفانه کیفیت از مدارس دولتی خارج شده است. قصد داریم تا با شکل گیری اقتصاد مدرسه به افزایش کیفیت مدرسه بپردازیم. مخالف اجاره دادن دیوارهای مدرسه، پارکینگ سازی از حیات های مدرسه و درآمدهایی که اینگونه می خواهد بدست آید، هستیم و انتقاد داریم که این شیوه درآمدزایی متعلق به آموزش و پرورش نیست.

مشارکت خانواده ها در اداره امور مدارس بایست در چهارچوب خاصی باشد تا با اصل آموزش رایگان مغایرت نکند و از طرفی به نیازهای خانواده ها پاسخ دهد.

وی ادامه داد: در بحث استانی شدن بودجه نگرانی در موردپرداخت حقوق نیست، اما برخی نگرانی ها وجود دارد که سایر منابع در اختیار اداره کل ها قرار نگیرد که دنبال آن هستیم که بعداز تصویب بودجه تمهیداتی را برای حل این مسئله به وجود آوریم و بعد از استانی شدن بودجه به بودجه های ادارات کل و هزینه کرد آن ها نظارت خواهیم داشت که خرج ها مبتنی بر قوانین انجام گیرد.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی در ادامه به تأخیر در پرداخت وام هایی که از حقوق فرهنگیان کسر می شود پرداخت و بیان کرد، درپرداخت وام مشکل از آموزش و پرورش نیست. اطلاعات حقوق پرسنل را به سازمان مدیریت و اقتصاد و دارایی می دهیم و آن ها با توجه به نقدینگی خزانه پرداخت ها را انجام می دهند.

وی گفت: در آموزش وپرورش به دلیل اینکه اعتبارات رفاهی نداریم با مشکلات زیادی روبه رو هستیم که یکی از آنها در مورد اختصاص یارانه به بیمه تکمیلی است. از مسئولان بیمه مرکزی کشور گلایه داریم که یک میلیون و ششصد هزار نفر از فرهنگیان کشور عضو بیمه تکمیلی هستند و آنها می بایست همکاری لازم را با بزرگترین سازمان آموزشی کشور داشته باشند و این شکل بیمه مورد رضایت آموزش و پرورش هم نیست و قطعا برای سال آینده شکل جدید بیمه تکمیلی را ارائه خواهیم داد.

الهیار درخصوص شیر مدارس خاطرنشان کرد: در شیر مدارس ۴ حلقه وجود دارد، وزارت جهادکشاورزی، سازمان حمایت از تولید کننده و مصرف کننده، سازمان برنامه و بودجه و وزارت آموزش وپرورش. ما درحلقه چهارم هستیم و سایر حلقه ها بایست کارهایشان انجام شود تا به آموزش و پرورش برسد. اکنون در هرکدام از این حلقه ها نقص هایی داریم و از این جهت قادر نیستیم تا قرارداد با شرکت ها جهت تهیه شیر و رساندن آن به مدارس انجام دهیم.