به نقل از وزیر نیرو:
تاریخ: 22:33 :: 1396/11/22
هفت طرح برقي به ارزش 2 ميليارد و 90 ميليون يورو به بهره برداري رسيد

به گزارش فرانیوز آنلاین به نقل از خبرنگار خبرگزاری صدا­وسیما، رضا اردکانیان در نشست خبری امروز در جمع خبرنگاران افزود: ­این طرح ها در بهبهان، یزد، گلگهر سیرجان، سمنگان سیرجان به بهره برداری رسیده است. وی گفت: سه نیروگاه عملیات اجرایی­ در ارس، خرم آباد­ و زاهدان نیز آغاز شده که ظرفیت برق کشور را […]

به گزارش فرانیوز آنلاین به نقل از خبرنگار خبرگزاری صدا­وسیما، رضا اردکانیان در نشست خبری امروز در جمع خبرنگاران افزود: ­این طرح ها در بهبهان، یزد، گلگهر سیرجان، سمنگان سیرجان به بهره برداری رسیده است.

وی گفت: سه نیروگاه عملیات اجرایی­ در ارس، خرم آباد­ و زاهدان نیز آغاز شده که ظرفیت برق کشور را افزایش می دهد.

اردکانیان تاکید کرد: ظرفیت نصب شده نیروگاهی کشور هم اکنون 78 هزار و 500 مگاوات است که بخش زیادی از آن با استفاده از توان داخلی به بهره برداری رسیده است.

وزیر نیرو گفت: بیش از 90 درصد ­تجهیزات برق از جمله توربین ها و ژنراتورها را در داخل کشور می سازیم که نقطه روشنی در کارنامه کشور است، ­از ظرفیت نصب شده نیروگاهی 7هزار و 24 مگاوات در سال 57 که بصورت کلید دردست­ توسط خارجی ها ساخته شده بود، امروز به قدرت اول منطقه در تولید برق رسیدیم.

اردکانیان افزود: هم اکنون با کشورهایی که مرز خاکی داریم ، تبادل انرژی داریم .

وی با اشاره به اینکه 450 مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر در حال بهره برداری است­ گفت: بیش از 700 مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر در حال ساخت داریم­­ ­و قرار است­­ تا پایان برنامه ششم توسعه، ظرفیت نصب شده نیروگاه های تجدیدپذیر به 5 هزار مگاوات برسد.

وزیر نیرو افزود: همچنین در بخش صنعت برق در روزهای گذشته 5 هزارو 317 ­طرح انتقال، توزیع و فوق توزیع به بهره برداری رسید که ارزش اجرای این تعداد طرح، 27 هزار و 740 میلیارد تومان­ بوده است.

وی ادامه داد: 4 هزارو­ 417 مگاوات به ارزش 3 و نیم میلیارد دلار با اتکا به سرمایه گذاری خارجی بوده است.

اردکانیان­ گفت: در بخش صنعت آب نیز هم اکنون 99 و 4 دهم درصد جمعیت شهری تحت پوشش آبرسانی سالم و بهداشتی قرار دارند.

وزیر نیرو اظهار داشت: در بخش آب روستایی نیز از ابتدای دولت یازدهم قدم های موثری برداشته شده­ وهم اکنون 81 و نیم درصد جمعیت روستایی تحت پوشش آب شرب سالم قراردارند که این رقم با استفاده از منابع مالی صندوق توسعه ملی در حال افزایش است.

وی در زمینه شبکه فاضلاب نیز گفت: در بخش فاضلاب، ساخت طرح های این بخش را دیر شروع کردیم ولی الان سرعت خوبی پیدا کرده به گونه ای که در مقایسه با سال 57 که 8 و نیم درصد از خدمات فاضلاب استفاده می کردند امروز این رقم به 48درصد جمعیت شهری رسیده است.

اردکانیان­ افزود: میزان مصرف آب شرب سالانه کشور 6 و نیم میلیارد متر مکعب است که­ 4 میلیارد و­ 300 مترمکعب پساب از آن بدست می آید که منبع مطمئنی است.

وی­ گفت: برای استفاده از پساب ­در مناطق خشک و نیمه خشک ، پساب مطمئن ترین منبع آبی است که در حال حاضر یک میلیارد و­ 200 میلیون متر مکعب از این آب ها جمع آوری می شود که باید این فاصله را باهمکاری بخش خصوصی و داخلی پر کنیم­.

وزیر نیرو افزود: تامین آب شرب در اولویت است گرچه بخش های صنعتی کشور بیشتر به استفاده از پساب تصفیه شده راغب هستند.

وی گفت: در حال حاضر سال خشکی داریم و در بسیاری از نقاط کشور میزان خشکسالی و کاهش بارش­­­ نسبت به 50 سال اخیر بی سابقه بوده که چگونگی مصرف آب در این شرایط اهمیت زیادی دارد، گرچه سعی می کنیم امسال را هم مانند­سال های خشک دیگر ­با کمک مردم مدیریت کنیم.

اردکانیان با اشاره به اینکه بهتر است به لحاظ فرهنگی بجای مقابله با خشکسالی از سازگاری با خشکسالی بخصوص در بخش کشاورزی استفاده کنیم گفت: چون خشکسالی و کاهش بارش همزاد این منطقه است.

وی افزود: علاوه بر­­شورای عالی آب که به ریاست معاون اول رییس جمهور تشکیل می شود و در آن هماهنگی و سیاست گذاری صورت می گیرد، ­درخواست کردم با پشتیبانی وزیر کشاورزی، صنعت­ و سازمان محیط زیست به عنوان دست اندرکاران آب برای رفع برخی سوء تفاهم ها ناشی از ارتباط کم بین این دستگاه ها جلساتی برگزار کنیم که حاصل آن منجر به تدوین یکسری طرح ها شده است.

وی افزود: پیش نویس این طرح ها نیز به رئیس­ جمهور تقدیم شده که تلاش می کنیم با پشتیبانی استانداران این طرح ها عملیاتی شود.

برچسب ها: ,