معاون علمی و فناوری رییس جمهور گفت: نیاز امروز ایران و آلمان، توسعه روابط استراتژیک حوزه علم و فناوری است و نباید این همکاری‌ها تنها به حوزه تبادل دانشجو محدود شود
تاریخ: 13:28 :: 1396/10/07
لزوم گسترش روابط استراتژیک در حوزه علم و فناوری میان ایران و آلمان

. به گزارش فرانیوز آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر سورنا ستاری در جلسه‌ای مشترک با هیات بلندپایه علمی از کشور آلمان اظهار کرد: روابط ایران و آلمان تاکنون تنها به تبادل دانشجو محدود بود که از این پس دیگر به این حد از روابط بسنده نخواهیم کرد و باید این همکاری‌ها به توسعه روابط […]

.

به گزارش فرانیوز آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر سورنا ستاری در جلسه‌ای مشترک با هیات بلندپایه علمی از کشور آلمان اظهار کرد: روابط ایران و آلمان تاکنون تنها به تبادل دانشجو محدود بود که از این پس دیگر به این حد از روابط بسنده نخواهیم کرد و باید این همکاری‌ها به توسعه روابط استراتژیک حوزه علم و فناوری برسد.

وی افزود: تبادل دانشجو بین کشورها همیشه وجود داشته و در حال حاضر که ایران با آمریکا قطع رابطه کرده است، 11 هزار دانشجوی ایرانی در این کشور مشغول به تحصیل هستند و این ارتباط بین ایران و آلمان نیز وجود دارد و دانشجویان ایرانی زیادی در آلمان تحصیل می‌کنند؛ در صورتی‌که ایران خواهان توسعه روابط دو کشور در حوزه‌های علمی و فناوری است.

به گفته ستاری، ایران آماده همکاری در زمینه استارتاپ‌ها و تحقیقات کاربردی با آلمان است و در این زمینه هیچ محدودیتی ندارد.

وی تصریح کرد: در دولت تدبیر و امید، اتفاقات جدی در حوزه اقتصاد دانش‌بنیان افتاده است و قصد داریم اقتصاد سنتی خود را تغییر داده و از اقتصاد جدیدی صحبت کنیم که نیروی انسانی و فکر آنها پایه این اقتصاد است.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور با اشاره به اینکه ایران نیروی انسانی بزرگی دارد، گفت: در حال حاضر نزدیک به 5 میلیون دانشجو در کشور داریم و چهارمین تولیدکننده مهندس دنیا هستیم.

وی افزود: در دولت جدید اقتصاد دانش‌بنیان در واقع پایه اقتصاد آینده کشور را مدنظر قرار دارد، به همین دلیل است که در حوزه استارتاپ‌ها اتفاقات خوبی در کشور افتاده است.

رییس بنیاد ملی نخبگان در خصوص برگزاری استارتاپ‌های تخصصی در کشور، گفت: در حال حاضر در ایران استارتاپ‌های تخصصی و خوبی در زمینه ICT و بیوتکنولوژی برگزار می‌شود و بزرگترین استارتاپ کشور روزانه 5 میلیون دلار فروش دارد که این کار در منطقه بی‌نظیر است.

وی همچنین تصریح کرد: ایران در حوزه بیوتکنولوژی هم به پیشرفت‌های قابل توجهی رسیده است و در حال حاضر 98 درصد داروهای مورد نیاز داخلی در کشور تولید می‌شود.

ستاری خاطرنشان کرد: برخلاف تصور موجود، ایران تنها در حوزه انرژی هسته‌ای پیشرفت نکرده، بلکه در حوزه‌های مختلف علمی مانند نانوتکنولوژی، بیوتکنولوژی، هواوفضا و انرژی‌های نو نیز به پیشرفت‌های قابل توجهی دست یافته است.

وی در ادامه افزود: ایران در حوزه تحقیقات پایه و تجاری‌سازی فناوری با آلمان همکاری‌هایی داشته است و قصد داریم از این پس، سطح روابط ایران با آلمان را توسعه داده و در حوزه استارتاپ‌ها و تحقیقات پایه‌ای با این کشور همکاری کنیم.

ستاری با اشاره به حضور نمایندگان عالی‌رتبه موسسات علمی و تحقیقاتی معتبر آلمان در جلسه، گفت: حضور این افراد را مغتنم شمرده و معاونت علمی برای اجرای پروژه‌های مشترک با موسسات علمی کشور آلمان آمادگی دارد و می‌توانیم در پروژه‌های بزرگ بین‌المللی با این موسسات همکاری کنیم.

وی اظهار کرد: دوست داریم کشور آلمان ایران را به چشم یک شریک و همکار نگاه کرده و در زمینه‌های مختلف با ایران همکاری‌های علمی داشته باشد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور خاطرنشان کرد: از این پس باید در جلسات کمیسیون مشترک ایران و آلمان بحث علم و فناوری به صورت جدی پیگیری شود، اتفاقی که در یک سال اخیر نیفتاده است.

وی با اشاره به ضرورت بازنگری در قرارداد موجود بین دو کشور، گفت: قراردادی که بین ایران و آلمان وجود دارد، مربوط به سال 1975 می‌شود که نیاز به اصلاحات اساسی و جدی دارد تا بر پایه این تفاهم‌نامه همکاری‌های مشترک بین دو کشور توسعه یابد.

ستاری همچنین تصریح کرد: معاونت علمی به عنوان دولت وظیفه دارد زیرساخت مشترک ایجاد کند تا شرکت‌ها، اساتید، مراکز علمی و دانشگاه‌های دو کشور به راحتی یکدیگر را پیدا کرده و با هم همکاری کنند.

رییس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به توافق صورت گرفته با وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ایران و هیات آلمانی حاضر در جلسه مبنی بر تعیین روزی به عنوان روز علم ایران و آلمان، گفت: معاونت علمی از این حرکت خوب و تصمیم بجا حمایت می‌کند.

به گفته وی، ایران بزرگترین بازار منطقه در زمینه تجاری‌سازی محصولات، استارتاپ‌ها و انتقال انرژی است، به گونه‌ای که بازار استارتاپ ICT سال آینده در ایران به 80 میلیارد دلار خواهد رسید و در این زمینه پتانسیل خوبی در ایران وجود دارد.

ابتدای سال 2017 کمیسیون مشترک علمی آلمان و ایران راه‌اندازی می‌شود

جورج شوته، وزیر آموزش و تحقیقات آلمان نیز در ادامه این جلسه، گفت: ما طی دوره‌های گذشته یاد گرفته‌ایم که باید عمل گرا باشیم و در همین راستا قصد داریم یک کمیسیون علمی از سال 2017 تشکیل دهیم تا در این کمیسیون علمی مشترک با ایران، همکاری‌های علمی و فناورانه را تعریف کنیم.

وی افزود: البته تنظیم قرارداد جدید نباید مانع همکاری‌های مشترک ایران و آلمان شود و باید در این فرصت، پروژه‌های مشترک همکاری نیز برای دو کشور تعریف کنیم.

به گفته شوته، کشور آلمان در زمینه پروژه‌های بین‌المللی تجربیات خوبی دارد که در این زمینه آماده ارائه مشاوره و کمک به ایران است.

وی تصریح کرد: باید هر دو کشور برای توسعه روابط تلاش کنند و از پروژه‌های مشترکی که در آینده وجود خواهد داشت، حمایت‌های لازم را صورت دهند.

بر اساس اعلام روابط عمومی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، در این جلسه هیات آلمانی متشکل از معاون وزیر آموزش و تحقیقات آلمان، مدیر کل وزارت آموزش و تحقیقات، مشاور وزیر آموزش و تحقیقات، کارشناس میز ایران و کشورهای منطقه وزارت آموزش و تحقیقات، مشاور وزارت آموزش و تحقیقات، نماینده آکادمی Leopoidina، رییس موسسه تبادلات آکادمیک (DAAD)، معاون موسسه فدرال آموزش فنی‌وحرفه‌ای، نماینده موسسه تحقیقاتی فراون هوفر ، نماینده انجمن علمی Senkenberg، نماینده انجمن تحقیقاتی آلمان و همچنین نمایندگانی از معتبرترین موسسات علمی آلمان نظیر رییس بنیاد تحقیقات آلمان (DFG) و انجمن ماکس پلانک نیز حضور داشتند.