توافقنامه تاسیس مرکز بین المللی مدیریت جامع حوزه آبخیز منابع زیستی در مناطق خشک و نیمه خشک در ایران در قالب مرکز نوع دوم موسسات تحت پوشش سازمان آموزشی علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) با هدف ظرفیت سازی تبادل اطلاعات و ارتقای دانش و فناوری در این زمینه توسط وزیر جهاد کشاورزی و دبیرکل کمیسیون یونسکو در ایران امضا شد.
تاریخ: 6:47 :: 1399/07/07
توافقنامه تاسیس مرکز بین المللی مدیریت جامع حوزه آبخیز و منابع زیستی در ایران امضا شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایانا، طرح تاسیس مرکز بین المللی مدیریت جامع حوزه آبخیز منابع زیستی در مناطق خشک و نیمه خشک در ایران در قالب مرکز نوع دوم موسسات تحت پوشش سازمان آموزشی علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) با هدف ظرفیت سازی تبادل اطلاعات و ارتقای […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایانا، طرح تاسیس مرکز بین المللی مدیریت جامع حوزه آبخیز منابع زیستی در مناطق خشک و نیمه خشک در ایران در قالب مرکز نوع دوم موسسات تحت پوشش سازمان آموزشی علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) با هدف ظرفیت سازی تبادل اطلاعات و ارتقای دانش و فناوری در این زمینه با پیگیری های وزارت جهاد کشاورزی در سی و هشتمین نشست کنفرانس عمومی یونسکو در سال ۹۴ در پاریس مورد تصویب قرار گرفت. متعاقباً، با تشکیل کمیته ای با محوریت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری، پیش نویس موافقتنامه تاسیس با فرمت پیشنهادی یونسکو تهیه و در فروردین سال ۹۶ توسط وزارت جهاد کشاورزی جهت طرح در جلسه هیئت دولت به معاونت حقوقی ریاست جمهوری ارسال شد و پس از اعمال اصلاحات ابلاغی معاونت حقوقی نهاد ریاست جمهوری، در تیر ماه ۹۶ در جلسه هیئت وزیران طرح و مشروط به تایید متن توسط وزارت امورخارجه تصویب شد. در نهایت، امروز سند توافق نامه مذکور به امضای وزیر جهاد کشاورزی و دبیرکل کمیسیون یونسکو در ایران رسید.

کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی در مراسم امضای توافقنامه تاسیس مرکز بین المللی مدیریت جامع حوزه آبخیز و منابع زیستی در مناطق خشک و نیمه خشک در ایران، تاسیس این مرکز در کشور را مهم ارزیابی کرد و افزود: ما در کشور دانشمندان بسیار زیادی در حوزه آبخیزداری داریم که با توجه به دانش بومی که در مناطق روستایی کشور وجود دارد، می‌توانیم با تلفیق این دانش بومی با دانش جدید، کمک بسیار زیادی به این مرکز کنیم تا این مرکز یک مرکز بین‌المللی خوب و کامل باشد و تبادل علمی بین ایران و کشورهای دیگر اتفاق بیفتد.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: ما در کشور پتانسیل‌های علمی بسیار بالایی داریم که می‌تواند مرکز را به سمت گذار از مرحله مقدماتی پیش ببرند و این مرکز یکی از مهمترین راه‌‌ها برای رسیدن به توسعه پایدار در بخش کشاورزی است.

وی تاکید کرد: در تمام بخش‌هایی که با نگاه به آبخیزداری اقدامات زیربنایی انجام شده، علی‌رغم بارندگی‌هایی که در این دوران داشتیم، دچار سیل نشدیم.

خاوازی در رابطه با اشاعه‌ فرهنگ آبخیزداری به کشورهای همسایه خاطرنشان کرد: این مرکز می‌تواند فرهنگ آبخیزداری را به کشورهای همسایه اشاعه دهد که امیدواریم که این کار ادامه دار باشد.

وزیر جهاد کشاورزی از تمام زیرمجموعه‌های وزارت جهاد کشاورزی خواست تا به سازمان جنگل‌ها و سازمان تحقیقات کمک کنند تا این مرکز مانند یک گوهر در منطقه بدرخشد و ما بتوانیم مجوز نوع یک آن را از سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) دریافت کنیم.

در این مراسم، حجت‌الله ایوبی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران اظهار کرد: این مرکز امروز به صورت رسمی کار خود را آغاز می‌کند.

وی افزود: حفاظت از آب در ایران اهمیت بسیار بالایی دارد و در ایران شاهد پیشرفت‌های بسیار خوبی در زمینه‌های تخصصی مربوط به آب هستیم و این مرکز می‌تواند تجربیات ایران را در اختیار کشورهای همسایه قرار داده و مدیریت آب را به این کشورها آموزش دهد.

ایوبی خاطرنشان کرد: آب در منطقه خاورمیانه می‌تواند محور صلح، گفتگو و تبادل دانش و اندیشه باشد.