رئیس سازمان امور عشایر کشور گفت: ۲۵ درصد از گوشت مورد نیاز کشور (۱۹۰ هزارتن در سال) توسط عشایر تولید می‌شود.
تاریخ: 8:51 :: 1398/12/26
۱۹۰ هزار تن گوشت قرمز سالانه توسط عشایر تولید می‌شود

رئیس سازمان امور عشایر کشور گفت: ۲۵ درصد از گوشت مورد نیاز کشور (۱۹۰ هزارتن در سال) توسط عشایر تولید می‌شود. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایانا،  کرمعلی قندالی رئیس سازمان امور عشایر ایران در گفتگو با خبرنگار ایانا با اشاره به جمعیت یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفری عشایر […]

رئیس سازمان امور عشایر کشور گفت: ۲۵ درصد از گوشت مورد نیاز کشور (۱۹۰ هزارتن در سال) توسط عشایر تولید می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایانا،  کرمعلی قندالی رئیس سازمان امور عشایر ایران در گفتگو با خبرنگار ایانا با اشاره به جمعیت یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفری عشایر کشور (۲۱۳ هزار خانوار)، گفت: مساحت مراتع عرفی در اختیار عشایر حدود ۳۴ میلیون هکتار است و ۶۳ هزار و ۹۵۱ کیلومتر ایل‌راه عشایری، ۲۸ درصد دام سبک و ۴ درصد دام سنگین کشور در اختیار عشایر کشورمان قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه ۲۵ درصد از گوشت مورد نیاز کشور (۱۹۰ هزارتن در سال) توسط عشایر تولید می‌شود، ادامه داد: عشایر سالانه ۹.۵ میلیون راس دام به بازار عرضه می‌کنند.

قندالی با بیان این که ۷۹۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی اعم از آبی و دیم در اختیار عشایر است، افزود: ظرفیت های قابل توجه‌ای در حوزه گیاهان دارویی و بوم‌گردی در مناطق عشایری وجود دارد.

رئیس سازمان امور عشایر ایران، توسعه کشت گیاهان دارویی، صنایع دستی، فراوری شیر و تولید لبنیات، کشت در اراضی شیب دار را از اقدامات این سازمان برای توسعه اشتغال و افزایش درآمد عشایر برشمرد و ادامه داد: طبق مصوبه شورای عالی عشایر  تلاش داریم گردشگری عشایری را با هدف آشنایی گردشگران با این بخش و افزایش درآمد عشایر،  توسعه دهیم.

قندالی ادامه داد: برای توسعه و کشت گیاهان دارویی در سال جاری، مبلغ ۱۰۰ میلیارد ریال از محل تسهیلات ماده ۱۰ و ۱۲ تسهیلات در نظر گرفته شده است.

وی تامین انرژی ارزان را از دیگر طرح‌ها برای جامعه عشایری برشمرد و گفت: در این بخش ترویج و توسعه انرژی خورشیدی در مناطق عشایری را در دستور کار داریم که در سال‌های اخیر اقدامات خوبی نیز در این زمینه صورت گرفته است.

قندالی با تاکید بر اینکه بیش از ۹۲ درصد عشایر از سوخت فسیلی برخوردار هستند، تصریح کرد: تاکنون بیش از ۲۷ هزار و ۵۶۳ خانوار از ۲۰ هزار دستگاه پنل خورشیدی بهره‌مند شده‌اند.

به گفته وی، ۱۰ درصد اعتبارات مورد نیاز در این زمینه توسط عشایر و مابقی توسط دولت تامین می شود.

قندالی اضافه کرد: براساس توافق با وزارت نیرو قرار است تا پایان سال ۹۹ نیز ۲۵ هزار خانوار دیگر به پنل‌های خورشیدی مجهز شوند.

رئیس سازمان امور عشایر ایران درباره تامین آب آشامیدنی خانوارهای عشایری و آب مورد نیاز دام‌ها، گفت: براساس بند (ه) تبصره ۴ بودجه سال ۹۸، حدود ۱۸ میلیون یورو به توسعه شبکه آبرسانی به مناطق عشایری اختصاص یافت.

وی ادامه داد: با این اعتبار ۴۲۷ پروژه در حال انجام است و تلاش داریم با افزایش ۱۰ درصدی میزان دسترسی عشایر به آب سالم و بهداشتی، این میزان را از ۵۳ درصد به ۶۳ درصد برسانیم.

قندالی همچنین از اختصاص ۶۲ میلیارد تومان یارانه حمل سوخت و آرد به عشایر در سال جاری خبر داد و تصریح کرد: بر اساس مصوبه هیات وزیران در ۲۵ دی ماه سال جاری نیز ۵۰ میلیارد تومان اعتبار برای جبران خسارت به تشکل‌های عشایری اختصاص یافته است.

به گفته وی، در حال حاضر  ۲۱ اتحادیه استانی، ۲۱۹ شرکت تعاونی، ۳۶۰ صندوق خرد زنان عشایری‌ و یک صندوق ملی تحت عنوان صندوق توسعه بخش کشاورزی عشایری در کشور فعال است.

رییس سازمان امور عشایر ایران گفت: امسال سرمایه صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی عشایری به مبلغ ۷۳ میلیارد تومان افزایش داشته که سهم دولت ۴۳ درصد و سهم تشکل های عشایری ۵۷ درصد بوده است.

به گفته وی از محل سهم عشایر از اعتبارات مالیات بر ارزش افزوده، امسال تاکنون حدود ۱۱۰ میلیارد تومان تخصیص یافته است.

قندالی با اشاره به این که یک میلیون و ۱۵۰ هزار راس از دام عشایر در سال ۹۸ بیمه شده‌اند، درباره خسارت سیل فروردین ماه امسال، خاطرنشان کرد: عشایر استان‌های خوزستان، گلستان، خراسان شمالی، لرستان در فروردین‌ماه امسال از وقوع سیل خسارت دیدند به طوری که در حوزه زیرساخت‌ها و جمعیت دامی حدود ۱۳۰ میلیارد تومان به عشایر خسارت وارد شد و مبلغ ۵۳ میلیارد تومان آن تاکنون تخصیص یافته است.

به گفته وی، برای هر راس دام سبک ۵۰۰ هزار تومان و برای هر راس دام سنگین سه میلیون تومان کمک بلاعوض و تسهیلات خسارات سیل با سود چهار درصد به عشایر پرداخت شده است.

قندالی با اشاره به اینکه برخی ایل‌راه‌های عشایری در سیل فروردین ماه سال جاری آسیب دیده اند، تصریح کرد: برای جبران و باسازی ایل‌راه‌های عشایری ۵۶ میلیارد تومان مصوب و تمامی آن تخصیص یافته است.

وی درباره تأخیر زمان کوچ عشایر به دلیل شیوع بیماری کووید ۱۹ و اقدامات انجام‌شده، اظهار کرد: هماهنگی‌های لازم با وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی استان‌ها برای سرکشی به مناطق عشایری و ارائه آموزش‌های لازم بهداشتی چه در زمان کوچ و چه در زمان استقرار عشایر در مناطق قشلاقی و ییلاقی انجام‌شده است.

رئیس سازمان امور عشایر ایران ادامه داد: با سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری نیز مکاتبات و هماهنگی‌هایی برای همکاری با عشایر و زمان کوچ آنان انجام‌ شده است و به امور عشایر استان‌ها نیز تأکید شده به‌صورت مستمر مناطق عشایری حوزه خود را رصد و از کوچ زودتر از موعد جلوگیری و هشدارهای لازم را به عشایر بدهند

قندالی تصریح کرد: خوشبختانه تاکنون گزارشی در خصوص ابتلای عشایر به بیماری کرونا دریافت نشده است.

برچسب ها: ,