به همت محققان پارک علم و فناوری گلستان؛
تاریخ: 11:54 :: 1398/11/01
نخستین سامانه مه‌پاش ضدسرقت پدالی در کشور اختراع شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پارک علم و فناوری گلستان، دقایق اولیه در یک سرقت بسیار سرنوشت‌ساز هستند و بهترین سیستم ضدسرقت، سیستمی است که بتواند سارقان را قبل از اینکه به اجناس دسترسی پیدا کنند، متوقف سازد. دزدگیرهای متعارف سارقان را متوقف نمی‌سازند بلکه فقط برای کسی که […]

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پارک علم و فناوری گلستان، دقایق اولیه در یک سرقت بسیار سرنوشت‌ساز هستند و بهترین سیستم ضدسرقت، سیستمی است که بتواند سارقان را قبل از اینکه به اجناس دسترسی پیدا کنند، متوقف سازد.

دزدگیرهای متعارف سارقان را متوقف نمی‌سازند بلکه فقط برای کسی که از محل سرقت دور است سیگنالی اعلام هشدار می‌نماید؛ همچنین دوربین‌های مداربسته نیز مانع سرقت نشده بلکه فیلم‌های ضبط شده را در اختیار مالباختگان قرار خواهد داد.

این درحالی است که با نصب سامانه FP 600 در محل، پس از ورود سارقان، سامانه مذکور با تولید حجم زیاد مه و کاهش شدید میدان دید در مدت‌زمان کوتاه امکان تردد و حرکت راغیرممکن و ظرف مدت کمتر از ۲۰ ثانیه محوطه کاری مملوء از مه شده و تا رسیدن پلیس، سارقان نمی‌توانند اجناس قیمتی را سرقت کنند.

این سامانه تنها سامانه ضدسرقت می‌باشد که در سرقت‌های مسلحانه می‌تواند سرقت را متوقف کند و نحوه کارکرد آن به گونه‌ای است که در هنگام حضور کاربر (سرقت‌های مسلحانه) توسط پدال و در مواقع بسته بودن مکان نصب، از طریق اتصال به آژیر دستگاه دزدگیر فعال می‌گردد.

از مزایای شاخص این سامانه می‌توان به راحتی نصب و قیمت رقابتی آن (یک‌دهم نمونه‌های خارجی) اشاره کرد.

همچنین مه تولید شده توسط سامانه مذکور می‌تواند یک فضای ۶۰ مترمربع به ارتفاع ۳ متر را پوشش دهد. مهی که توسط سامانه مذکور در فضا پخش می‌گردد ترکیبی از آب و الکل می‌باشد که برای انسان کاملاً بی‌ضرر بوده و هیچ چربی یا خیسی از خود بجا نمی‌گذارد.

گفتنی است این سامانه بدون داشتن باطری تا ۱۵ دقیقه بعد از قطع برق نیز می‌تواند عمل کند و بعد از هر بار عملیات، کپسول سامانه باید شارژ گردد