سازمان توسعه تجارت عنوان کرد
تاریخ: 23:34 :: 1398/02/15
برنامه ریزی برای افزایش توان شرکت های صادرکننده

سرپرست سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه بار صادرات با تحریم نفت بر دوش کالاهای غیرنفتی است از برنامه ریزی برای افزایش توان شرکت ها برای افزایش صادرات خبر داد. به گزارش شاتا، مودودی در اولین گردهمایی مدیران ارشد وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال رونق تولید، با بیان اینکه با توجه به تحریم […]

برنامه ریزی برای افزایش توان شرکت های صادرکننده

سرپرست سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه بار صادرات با تحریم نفت بر دوش کالاهای غیرنفتی است از برنامه ریزی برای افزایش توان شرکت ها برای افزایش صادرات خبر داد.

به گزارش شاتا، مودودی در اولین گردهمایی مدیران ارشد وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال رونق تولید، با بیان اینکه با توجه به تحریم نفت، بار کسب درآمد ارزی بر دوش صادرات غیرنفتی است، گفت: برای تحریم باید از عنوان جنگ اقتصادی استفاده کرد که متاسفانه تجربیات گذشته درباره تحریم مستند نشده است تا بتوانیم از آن استفاده کنیم.

او با اشاره به برنامه های سازمان توسعه تجارت برای سال ۹۸ گفت: افزایش صادرات به کشورهای همسایه را در برنامه قرار داده ایم و اگر بخواهیم صادرات به این کشورها افزایش یابد باید همزمان بر روی تعرفه های صادراتی و وارداتی و قراردادهای ترجیحی کار کرد.

مودودی با بیان اینکه هر استانی که همسایه کشوری است با درک درست از وضعیت آن کشور به فرایند افزایش صادرات کمک کند، اظهار کرد:
تنها۳۵۰ شرکت بالای ۵۰ میلیون دلار صادرات داشتند که دراین زمینه باید در بحث توانمندسازی شرکت ها کار کرد.

به گفته سرپرست سازمان توسعه تجارت توانمندسازی بنگاه های صادراتی در دستور کار قرار گرفته است.

او افزود: تنوع بخشی به اقلام صادراتی نیز دیگر برنامه سازمان است، چراکه تعداد این اقلام محدود است و با این تعداد نمی شود در بازار یک هزار و‌صد میلیارد دلاری کشورهای همسایه جایگاه پیدا کرد و رشد جهشی داشت.

مودودی اضافه کرد: سازمان توسعه تجارت برنامه ای را برای تنوع سازی محصولات صادراتی در پیش گرفته است که در این رابطه لیستی از محصولات دارای ظرفیت صادراتی استان‌ها را احصا کردیم.
او با بیان اینکه باید مشوق های صادراتی را در دستور کار قرار داریم، ادامه داد: بر اساس برنامه سازمان در صورت حمایت از مگاپروژه‌های تعریف شده در این سازمان و در صورت تامین اعتبار، تا ۵ سال اینده در حدود ۱۰ میلیارد دلار به ظرفیت و سبد محصولات صادراتی کشور اضافه می کنیم