به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، امروز یکشنبه در مراسم امضای این سند، دو کشور بر توسعه همکاری ها و تبادل تجربیات و دانش در حوزه تحقیقات کشاورزی، تکنولوژی، روش های نوین آموزش و مسایل مربوط به تغییرات اقلیمی تاکید کردند.
تاریخ: 0:48 :: 1397/12/13
ایران و سوییس سند همکاری کشاورزی امضا کردند

در این مراسم،معاون وزیر و رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی ضمن ارایه گزارشی از ساختار تحقیقات بخش کشاورزی در ایران درباره زمینه های همکاری دو طرف گفت: یکی از مهمترین محورهای همکاری دو جانبه در حوزه تولید و بذر سبزی و صیفی و تکنولوژی های مربوط به آن است. دکتر کاظم خاوازی تبادل […]

در این مراسم،معاون وزیر و رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی ضمن ارایه گزارشی از ساختار تحقیقات بخش کشاورزی در ایران درباره زمینه های همکاری دو طرف گفت: یکی از مهمترین محورهای همکاری دو جانبه در حوزه تولید و بذر سبزی و صیفی و تکنولوژی های مربوط به آن است.

دکتر کاظم خاوازی تبادل ژرم پلاسم، آموزش کارشناسان، حفاظت از ذخایر ژنتیکی به ویژه به لحاظ حقوق بین الملل، تکنولوژی های نوین در اصلاح نباتات و بذور، تحقیقات در زمینه روش های نوین تولید دام به ویژه دام سبک، تغذیه دام، معرفی گیاهان جدید علوفه ای و استفاده از ضایعات بخش کشاورزی به منظور تغذیه دام را از دیگر محورهای همکاری میان ایران و سوییس عنوان کرد.

وی راه اندازی سیستم یکپارچه دانش و اطلاعات در بخش کشاورزی، انتقال آخرین روش های ترویج به بهره بردار و نشست های چند جانبه برای آموزش در ایران و سوییس را از دیگر زمینه های همکاری برشمرد.

خاوازی در عین حال خواستار انجام تحقیقات مشترک در حوزه آفات و بیماری های گیاهی و معرفی سموم کم خطر شد.

وی با بیان این که تحقیقات کشاورزی در شش حوزه در ایران صورت می گیرد، اظهار داشت: پژوهش و فناوری، آموزش و ترویج، حفظ ذخایر ژنتیکی، نظارت بر نهاده های کشاورزی، تولید هسته اولیه بذر و هسته های واکسن از حوزه های تحقیقاتی در بخش کشاورزی ایران هستند.

رییس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی افزود: در حال حاضر ۲۰ موسسه تحقیقاتی در وزارت جهاد کشاورزی فعالیت می کنند و تقریبا یک قرن از تشکیل این موسسه ها می گذرد.

در این مراسم، رییس دفتر فدرال کشاورزی سوییس نیز خواستار توسعه همکاری های مشترک دو کشور شد و گفت: پیشنهادهای همکاری کشاورزی ایران، سکویی برای تبادلات متعدد در زمینه های مختلف است که می تواند امید بخش باشد.

برنارد لهمان با اذعان به این که ایران و سوییس مسایل مشترکی در حوزه کشاورزی دارند، اظهار داشت: ما در عین حال با چالش های تغییرات اقلیمی ، تنوع زیستی و حاصلخیزی خاک روبرو هستیم.

وی افزود: ما به دنبال روش هایی برای استفاده پایدار از خاک و مدیریت تغییرات اقلیمی هستیم و امیدواریم همکاری های دو کشور در این حوزه ها ثمربخش باشد.

لهمان که ریاست بخش تحقیقات سوییس را نیز بر عهده دارد، تصریح کرد: در سوییس موضوع بهره وری و کارایی در حوزه کشاورزی بسیار مهم است، زیرا کشاورزان باید بتوانند محصولاتی را با توجه به شرایط جغرافیایی و سرزمینی تولید کنند.

وی گفت: امضای این سند انگیزه ای برای گسترش همکاری میان دو کشور ایجاد می کند و دو طرف باید زمینه های جدیدی برای این همکاری و کمک به کشاورزان تعریف کنند.

در این مراسم هیات همراه سوییسی همچنین بر تبادل تجربه در حوزه های تکنولوژی و آموخته های کشاورزی و انتقال دانش و اطلاعات در زمینه مدیریت یکپارچه آفات به کشاورزان و ذی نفعان تاکید کردند.

در ادامه این مراسم، سفیر سوییس در تهران گفت: ما در واقع میز سوییس در وزارت جهاد کشاورزی داریم و مسایلی را به طور صریح و مشخص با سیاستگذاران در بخش دولتی ایران مطرح کردیم که برای ادامه فعالیت بخش خصوصی سوییس در ایران مهم و حیاتی است.

کارلوس لایتنر در همین حال خواستار برگزاری نشست های مستمر کارشناسی و تحقیقاتی در حوزه کشاورزی میان دو کشور شد.

ورود ایران به عرصه های بین الملل با تحقیقات

در حاشیه این مراسم، رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی به خبرنگار ما درباره اهمیت این نشست گفت: نشست مشترک با سوییس، فرصت خوبی برای کسب تجربه های موفق از طریق این کشور و سایر کشورهای صاحب دانش و تکنولوژی های نوین کشاورزی به طور غیر مستقیم است.

خاوازی افزود: ما با زاویه پژوهشی می توانیم در عرصه های بین المللی ورود پیدا کنیم و با کمک سوییس می توانیم اثر تحریم در بخش کشاورزی را تعدیل کنیم.

وی اظهار داشت: سوییس در زمینه اصلاح نژاد دام و نباتات از شرایط علمی خوبی برخوردار است و ارتباط خوبی با سایر کشورهای پیشرفته در این زمینه دارد.

خاوازی به تجربه های موفق سوییس در حوزه انتقال دانش به بهره برداران اشاره کرد و گفت: ما باید در زمینه انتقال دانش به بهره برداران در قالب کارگروه های کارشناسی با سوییس کار کنیم و ببینیم آیا روش های آنان با شرایط و ویژگی های اجتماعی ایران تطبیق دارد که در این صورت از این روش ها برای مدیریت دانش در عرصه های کشاورزی استفاده کنیم.