بهره برداری از دو طرح پالایشی بندرعباس با حضور رئیس جمهور
تاریخ: 1:43 :: 1397/12/10
ایران صادرکننده بنزین شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت، روز دوشنبه (۲۹ بهمن) طرح افزایش ظرفیت تولید و بهبود کیفیت فرآورده های نفتی پالایشگاه بندرعباس و همچنین فاز سوم توسعه پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس با حضور حسن روحانی، رئیس جمهوری در بندرعباس به بهره برداری رسید. جایی که وزیر نفت تاکید کرد: اکنون دیگر نه […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت، روز دوشنبه (۲۹ بهمن) طرح افزایش ظرفیت تولید و بهبود کیفیت فرآورده های نفتی پالایشگاه بندرعباس و همچنین فاز سوم توسعه پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس با حضور حسن روحانی، رئیس جمهوری در بندرعباس به بهره برداری رسید. جایی که وزیر نفت تاکید کرد: اکنون دیگر نه تنها واردکننده بنزین نیستیم، بلکه صادرکننده شده‌ایم. اما به این دلیل که می‌خواهیم ظرفیت ذخایر کشور را افزایش دهیم، فعلا بنزینی صادر نمی کنیم.
در پالایشگاه نفت بندرعباس طرح افزایش ظرفیت تولید و بهبود کیفیت فرآورده های این پالایشگاه افزون بر بهبود کیفیت بنزین تولیدی به یورو ۵، کمیت بنزین تولیدی نیز روزانه ۴ میلیون لیتر افزایش یافت و همزمان میزان گوگرد نفت گاز (گازوئیل) از ۱۰ هزار پی پی ام به کمتر از ۵۰ پی پی ام رسید.
در پالایشگاه ستاره خلیج فارس نیز که بی‌نظیرترین و بزرگ‌ترین طرح پالایشی کشور در طول ۴۰ سال گذشته و بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی جهان به شمار می‌رود، با راه اندازی فاز سوم، مجموع تولید بنزین روزانه آن ۴۵ میلیون لیتر با استاندارد یورو ۵ در کنار سایر فرآورده ها است.

پیشرفت کشور با تحریم‌ متوقف نشد
حسن روحانی در آیین بهره‌برداری رسمی از دو مگاپروژه پالایشی بندرعباس با اشاره به جشن چهل سالگی پیروزی انقلاب اسلامی اظهار کرد: تحریم‌های ضد ایرانی سبب توقف حرکت و پیشرفت در کشور نشد و روند توسعه در کشور همچنان ادامه دارد.
رئیس جمهوری با اشاره به اینکه تولید بنزین در سال‌های اخیر نه تنها از لحاظ کمی بلکه از لحاظ کیفی نیز با افزایش همراه شده است، گفت: فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس سال ۹۶،  فاز دوم سال ۹۷ و فاز سوم این پالایشگاه که امروز افتتاح شده است به معنای حرکت خروشان این ملت در مسیر خودکفایی و عظمت است. تولید بنزین پالایشگاه بندرعباس نیز پارسال از روزانه ۸ میلیون لیتر به ۱۲ میلیون لیتر افزایش یافت و امروز پروژه افزایش کیفیت بنزین تولیدی این پالایشگاه به یورو ۵ را افتتاح کردیم.
به گفته وی، در زمان تحریم دشمن مشکلات هم پیش می‌آید، شوخی که نیست آمریکا و همه مزدورانش هستند.
رئیس جمهوری با اشاره به اینکه برای نخستین بار در زمان جنگ، صادرات نفت ایران از پایانه خارک در مهرماه یا آبانماه سال ۶۴ به‌طور کامل و به مدت سه هفته قطع شد، گفت: اما با تلاش‌های انجام شده توانستیم در طول مدت جنگ تحمیلی نفت را صادر کردیم.
روحانی با بیان اینکه در طول جنگ، مهندسان و کارکنان صنعت نفت بودند که صنعت نفت و پالایشگاه‌ها را سرپا نگه داشتند، اظهار کرد: در جنگ تحمیلی عراق علیه ایران باوجود آنکه همه دنیا به صدام کمک کرد، اما ما روی پای خودمان ایستادیم و صنعت نفت را اداره کردیم؛ البته که کار سختی بود.

جنگ اقتصادی سخت تر از جنگ نظامی
رئیس جمهوری با بیان اینکه امروز روز جنگ اقتصادی است، افزود: بدانید جنگ اقتصادی از جنگ نظامی سخت‌تر است. اتحاد در این شرایط سبب می‌شود از این جنگ اقتصادی سربلند بیرون بیایم.
روحانی ادامه داد: در جنگ اقتصادی، نحوه چگونگی فروش نفت، حمل و نقل، جذب مشتری، نقل و انتقال مالی و بسیاری از موارد دیگر آن دیده نمی‌شود.
وی افتتاح پالایشگاه ستاره خلیج فارس را به عنوان بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی جهان، به معنای خودباوری، روی پا ایستادن، قدرت مقابله با دشمن، شکستن تحریم و اعتماد به نفس و خودکفایی دانست.
رئیس جمهوری تصریح کرد: دولت یازدهم و دوازدهم، کشور را در ۵ مورد مهم سرنوشت ساز، تولید بنزین، گازوئیل، گاز، گندم و شکر به خودکفایی رساند.
روحانی با اشاره به اینکه تصور کنید که اگر روزی بنزین یا گازوئیل و یا گاز در کشور نباشد، چه اتفاقاتی می‌افتد؟ گفت: کار عظیم و شبانه روزی در صنعت نفت در حال انجام است تا مردم به راحتی بنزین، گازوئیل، گاز دریافت کنند. باید قدر نعمت‌ها را دانست.

جهش تاریخی تولید بنزین کشور در طول ۵ سال
وزیر نفت نیز در این مراسم با اشاره به تولید روزانه ۷۶ میلیون لیتر بنزین یورو ۴ و ۵ در کشور گفت: افزایش ۲ برابری و ۵۰ میلیون لیتری تولید بنزین کشور در طول پنج سال با راه‌اندازی فازهای یکم تا سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس، جهشی بی‌سابقه و تاریخی است.
بیژن زنگنه گفت: ظرفیت پذیرش خوراک ما در پالایشگاه‌های نفت روزانه حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه بوده است که با به مدار آمدن فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس و افزایش ۴۰۰ هزار بشکه‌ای (افزایش ۲۰ درصدی)، به روزانه ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه رسیده است.
وی با اشاره به جهش بی‌سابقه و تاریخی تولید بنزین کشور در طول پنج سال گذشته، افزود: در سال ۹۱، ظرفیت تولید بنزین پایه کشور روزانه ۵۲ میلیون لیتر و با احتساب اکتان‌افزاها روزانه ۵۸ میلیون لیتر بود که در بهمن ماه ۹۷ با افزایش ۵۰ میلیون لیتری و رشد دو برابری به روزانه ۱۰۱ میلیون لیتر رسید و تا پایان سال این مقدار از رقم ۱۰۵ میلیون لیتر در روز عبور می‌کند.
وزیر نفت تاکید کرد: امروز برعکس دهه پیش که یک مورد از تحریم‌ها محدود کردن واردات بنزین به کشور بود، اکنون دیگر نه تنها واردکننده بنزین نیستیم، بلکه صادرکننده شده‌ایم و آمریکا‌یی‌ها حتی نمی‌توانند کلمه‌ای در این باره به زبان بیاورند.

ظرفیت ذخایر بنزین را افزایش می‌دهیم
زنگنه گفت: خوشبختانه دیگر نیازی به واردات بنزین نداریم و امکان صادرات این فرآورده نیز هم‌اکنون وجود دارد، اما به این دلیل که می‌خواهیم ظرفیت ذخایر را کشور افزایش دهیم، فعلا صادر نمی‌کنیم.
وی درباره کیفیت فرآورده‌های تولیدی در پالایشگاه‌های کشور تاکید کرد: در سال ۹۱ تولید بنزین با کیفیت یورو در کشور نداشتیم، اما امروز با اجرای طرح‌های بهبود کیفیت در پالایشگاه‌های اراک، اصفهان، بندرعباس، ستاره خلیج فارس و تبریز روزانه ۷۶ میلیون لیتر بنزین یورو ۴ و ۵ در کشور تولید می‌شود.
وزیر نفت تصریح کرد: ظرفیت تولید نفت‌گاز یورو در کشور در سال ۹۱ روزانه ۶ میلیون لیتر بود که این رقم در سال ۹۷ با افزایش هفت برابری به روزانه ۴۴ میلیون لیتر رسیده است.
زنگنه گفت: اجرای طرح‌های پالایشی که عمدتا متوجه افزایش کیفیت فرآورده‌های نفتی و زیست محیطی است و بیشتر فاینانس کشورهای اروپایی را داشتند، به دلیل فشار غیرقانونی کشور آمریکا متوقف شده است و این موضوع آسیب زیست محیطی فراوانی را به دنبال دارد.
وی همچنین از اعطای موافقت اصولی برای پالایش ۲ میلیون بشکه نفت خام و تخصیص خوراک به بخش خصوصی برای پالایشگاه‌های جدید نفت و میعانات گازی خبر داد و گفت: ۶۰۰ هزار بشکه از این ظرفیت مربوط به پالایشگاه‌های با ظرفیت کمتر از ۶۰ هزار بشکه در روز است.
وزیر نفت گفت: پارس جنوبی دو زنجیره پالایشی و پتروشیمی دارد که پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس بخشی از زنجیره پالایشی این طرح عظیم به شمار می‌آید.

اعتقاد دولت به توسعه پالایشگاه ها در عمل
زنگنه با بیان اینکه عده‌ای ادعا می کنند دولت اعتقادی به ساخت پالایشگاه ندارد و ما می‌خواهیم فقط خام‌فروشی کنیم، گفت: اگر وزارت نفت اعتقادی به توسعه ظرفیت پالایشی کشور نداشت، چگونه ظرف پنج سال مقدار تولید بنزین کشور ۲ برابر شده است؟! ما به عنوان دولت مجاز به سرمایه‌گذاری در طرح‌های جدید پالایشی نیستیم.
وزیر نفت افزود: به‌منظور حمایت از بخشی خصوصی برای سرمایه‌گذاری در این بخش، طرحی را برای اعطای تسهیلات به بخش خصوصی به‌منظور تکمیل طرح‌های پتروشیمی و پالایشی به دولت ارائه کرده‌ایم

برچسب ها: