با استفاده از فناوری‌های روز؛
تاریخ: 21:38 :: 1397/11/28
صنعت «پرورش ماهی در قفس» در استان‌های ساحلی کشور توسعه می‌یابد

طرح گسترش صنعت پرورش ماهی در قفس در ۷ استان شمالی و جنوب کشور و با استفاده از فناوری های روز به صورت پایلوت اجرایی می شود . به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ، نادرقلی ابراهیمی دبیر ستاد توسعه فناوری‌های آب، خشکسالی، فرسایش و محیطزیست معاونت علمی […]

طرح گسترش صنعت پرورش ماهی در قفس در ۷ استان شمالی و جنوب کشور و با استفاده از فناوری های روز به صورت پایلوت اجرایی می شود .

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ، نادرقلی ابراهیمی دبیر ستاد توسعه فناوری‌های آب، خشکسالی، فرسایش و محیطزیست معاونت علمی درخصوص اجرای این پروژه گفت : به دنبال انعقاد تفاهم نامه ای با سازمان شیلات و وزارت جهاد کشاورزی مقرر شد تا گسترش صنعت پرورش ماهی درقفس در ۷ استان گیلان، مازندران، گلستان، خوزستان، بوشهر، هرمزگان وسیستان وبلوچستان به صورت پایلوت اجرایی شود تا صیادان با الگو برداری از این استان ها این طرح را در سایر استان های کشور اجرایی کنند .

 

وی با اشاره به هدف دیگر این طرح که تقویت تعاونی صیادی و توسعه اشتغال در این حوزه بوده است گفت :گسترش صنعت پرورش ماهی در قفس با ایجاد طرح های الگویی ،بهره گیری از ظرفیت‌ها، توانمندی ها، تجربه و امکانات داخلی و خارجی و تقویت تعاونی های صیادی و توسعه اشتغال  از جمله مزایای اجرای این طرح در حوزه شیلات است .

 

 

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های آب، خشکسالی، فرسایش و محیطزیست معاونت علمی ضمن اشاره به عملیاتی شدن سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی در راستای طرح الگویی مزرعه پرورش ماهی در قفس بیان کرد : در اجرای این طرح تعاونی های صیادی پیش آمده و با شرکت های دانش بنیان ارتباط برقرار می کنند و با به کارگیری فناوری ها از سوی این شرکت ها و دریافت سرمایه و حمایت از سوی معاونت علمی و سازمان شیلات صنعت پرورش ماهی در قفس را گسترش می دهند .

 

ابراهیمی همچنین خاطر نشان کرد: توسعه فناوری‌ها و انتقال دانش فنی طراحی سازه، مدیریت تولید و ساخت، استقرار قفس در دریا، تولید بچه ماهی ، روش‌های غذا دهی و مدیریت پرورش در سایت از جمله مواردی بود که جهت توسعه صنعت شیلات در تفاهم نامه مشترک معاونت علمی و سازمان شیلات به آن اشاره شده است .

 

وی همچنین تاکید کرد : ضرورت توجه به منبع ارزشمند دریا، سوق دادن جوامع صیادی از صید و صیادی به سمت آبزی پروری پایدار، ایجاد فرصت های جدید شغلی در زنجیره تولید ماهی در قفس، حفظ و افزایش ذخایر، توسعه پایدار زیست محیطی، تولید غذای سالم و افزایش بهرهوری از دریا از جمله اولویت‌های تفاهم‌نامه مشترک این ستاد و سازمان شیلات است.