وزیر راه وشهرسازی گفت: در پی تكمیل شبكه ریلی ایران و اتصال آن به آسیا هستیم و در عین حال تلاش می‌كنیم كه اتصال شبكه ریلی و آزادراهی و بزرگراهی را با كشورهای آسیا داشته باشیم تا از این طریق دسترسی به دریا و بنادر ایران كم‌هزینه و آسان‌ترین راه باشد.
تاریخ: 21:37 :: 1397/11/19
اتصال ریل ایران به ریل‌های آسیایی و کاهش هزینه دسترسی به دریا

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه وشهرسازی عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی حمل ونقل خاورمیانه با گرامیداشت یاد شهدای آتش‌نشان و همچنین یاد مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی گفت: هاشمی رفسنجانی برای توسعه ایران و توسعه امنیت در منطقه پیرامونی ایران تلاش زیادی داشت و نقش بسیار شایانی ایفا کرد. […]

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه وشهرسازی عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی حمل ونقل خاورمیانه با گرامیداشت یاد شهدای آتش‌نشان و همچنین یاد مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی گفت: هاشمی رفسنجانی برای توسعه ایران و توسعه امنیت در منطقه پیرامونی ایران تلاش زیادی داشت و نقش بسیار شایانی ایفا کرد.
وی با بیان اینکه رویکرد کلی دولت ایران آن است که براساس نقش مسالمت‌آمیز و سیاست برد-برد نه تنها موجبات توسعه ایران بلکه توسعه کل منطقه را فراهم کند گفت: می‌خواهیم همزمان با ما تمام کشورهای منطقه توسعه یابند و این سیاستی است که آیت‌الله هاشمی آن را پیگیری می‌کرد.
آخوندی با بیان آنکه بهترین ارتباط با آسیای میانه و کشورهای جنوب خلیج‌فارس را در دوره وی داشتیم گفت: یکی از دلایلی که معتقدم باید مقام و موقعیت هاشمی را گرامی بداریم این است که او نه تنها قلبش برای ایران می‌تپید بلکه مفهوم امنیت منطقه‌ای را خوب دریافته بود. او می‌دانست چگونه تلاش‌های صهیونیست‌ها در جهت گسترش ناامنی در منطقه را خنثی و هم‌بستگی منطقه‌ای صلح‌آمیز را در منطقه ایجاد کند.
وزیر راه وشهرسازی گفت: آیت‌الله هاشمی پیشتاز گفتگوهای صلح در منطقه بود. نقش او را در گفتگوهای صلح در تاجیکستان و در کل منطقه می‌توان دید.
وی ادامه داد: ما در یک چهارراه جهانی قرار داریم و بزرگترین ماموریتی که برای خود قائل هستم تامین امنیت این چهارراه برای خود و تمام مردم جهان است.
این مقام مسئول شکل‌گیری داعش و جنگ‌افروزی‌ها در منطقه را حاصل تلاش رقبای بین‌المللی برای برهم زدن امنیت این چهارراه دانست و گفت: برنامه اقدام مشترک اقدامی جهانی برای مبارزه با این جنگ‌افروزی‌ها بود. رویکرد ما در برجام فراتر از ایجاد صلح در ایران و اعتقاد ما را به مفهوم سیاست برد-برد نشان داد که در پی آن اتفاقات بزرگی در حوزه توسعه در منطقه رخ داد.

ریل ایران را به تمام ریل‌های آسیایی متصل کنیم

آخوندی با بیان اینکه در راستای این تلاش منطقه‌ای در پی تکمیل شبکه ریلی آسیا بودیم و تصمیم داریم ریل ایران را به تمام ریل‌های آسیایی متصل کنیم گفت: اتصال ریلی بندر لاذقیه به شبکه ریلی ایران کار ساده‌ای بود. اتصال به شبکه ریلی عراق و از آنجا به اردن نیز کار ساده‌ای است. ریل ما در حال اتصال به کشور آذربایجان است و دو اقدام بزرگ تا به حال در این زمینه انجام گرفته است. یکی ایستگاه ریلی در آستارای ایران که ظرف چندماه آینده ایجاد خواهد شد و دیگری اتصال ریلی به ترکیه و همچنین موفقیت ایران در اتصال ریلی به اینچه‌برون و از آنجا به ترکمنستان است.
وی ادامه داد: در همین راستا در پی اتصال شبکه آزادراهی و بزرگراهی ایران به آسیا هستیم و تمام این شبکه‌ها به تدریج در حال وصل شدن به یکدیگر هستند.
عضو کابینه دولت یازدهم ادامه داد: این را از این جهت گفتم که وقتی درباره دریاهای ایران صحبت می‌کنیم بدانید که این شبکه‌های ریلی و جاده‌ای می‌تواند رسیدن به دریا را برای تمام آسیای میانه هموار کند و می‌تواند اتصال دهنده بنادر و دریاها باشد.
به گفته آخوندی این وضعیت یک شبکه حمل ونقل چندوجهی ارزان و مطمئن را در منطقه ایجاد می‌کند.
وزیر راه وشهرسازی ادامه داد: اتفاقات بسیار خوبی رخ داده است و توسعه‌های اخیر در ایران امتیازی به نام کاهش هزینه مبادله را داشته است.

شکست تحریم‌ها با ورود ایرباس و محموله‌های تجهیز بندر چابهار به کشور

وی گفت: در دو روز گذشته اولین محموله تجهیز بندر چابهار که از آلمان به طور رسمی خریداری شده بود و هزینه آن از طریق مجرای رسمی بانکی مبادله شده بود وارد چابهار شد.
این مقام مسئول ورود این محموله به چابهار را به معنای شکسته شدن موانع تحریم دانست و گفت: در حوزه هوایی نیز ورود اولین هواپیما به ایران همین مفهوم را در برداشت. ایران دیگر به صورت چهره به چهره مبادله اقتصادی و تجاری می‌کند و هزینه مبادله در ایران کاهش یافته است که این یک شاه‌کلید است.

وی ادامه داد: ۱۷ خط کشتیرانی برنامه روتین برای ورود به بنادر ایران دارند و بیش از ۶۰ خط هوایی در فرودگاه امام پرواز می‌کنند و قطارهای زمینی از تمام کشورهای جهان به ایران می‌آیند. اکنون علاوه بر حمل ونقل باری در بنادر خط مسافری بین چابهار و مسقط در عمان دایر شده و مشتریان آن رو به فزونی است.
آخوندی ادامه داد: اکنون شاهد ورود سرمایه‌گذارانی برای مشارکت در پروژه‌های بندری هستیم. برای طرح توسعه فاز دوم و سوم بندر شهید رجایی تعداد زیادی از سرمایه‌گذاران خارجی اعلام آمادگی کردند و همزمان سرمایه‌گذاری در فرودگاه‌ها و آزادراه‌های ایران رو به فزونی است و ما در موقعیتی قرار گرفته‌ایم که می‌توانیم بگوییم هزینه مبادله در ایران و از طریق ایران رو به کاهش است.

ورود اولین هواپیمای پسابرجامی و نوسازی ۶۵۰ هزار کامیون

وزیر راه وشهرسازی ادامه داد: همزمان قراردادهای مبادلات در بخش نوسازی ناوگان هوایی به مرحله عملیاتی رسید و ما شاهد حضور اولین هواپیمای پسابرجامی بودیم. این خرید هوایی بیش از دو برابر کل صندلی‌های موجود هوایی در ایران است.
آخوندی از نوسازی ناوگان جاده‌ای با خرید بیش از ۶۵۰ هزار کامیون خبر داد: توافقات آن با وزارت نفت انجام شده و همچنین از نهایی شدن قرارداد خرید ۲۱ هزار کامیون با شرکت‌های تولید کننده خبر داد.
وی با اشاره به این نکته که نوسازی ریل در بخش بار و مسافر نیز دیگر دستاورد در این دوره است گفت: در بحث نوسازی ناوگان دریایی هم اتفاقات خوبی رخ داد و در بحث زیرساخت مالی و قوانین و مقررات دریایی شاهد به روز رسانی و رفع موانع هستیم.
آخوندی گفت: برای مدیریت هوشمند بنادر طرح‌های زیادی در حال تکمیل است.
عضو کابینه دولت تدبیر و امید ادامه داد: ما از ارتباط تاریخی که با همسایگان خود داشته‌ایم به عنوان تمدن ایران‌شهری یاد می‌کنیم و در همین راستا نگاهی استراتژیکی با عنوان نقش و مسئولیت خود در قبال کشورهای منطقه داریم.
وی ادامه داد: نقش ما این است که تمام منطقه را به صورت پیوسته نگهداری کنیم. بنابراین اگر نگاهی به تمدن ایران‌شهری داشته باشید ملاحظه می‌کنید که چرا تا این حد مشتاق توسعه و ارتقای زندگی مردم منطقه و آسیای میانه هستیم.
آخوندی با بیان اینکه خاورمیانه امن و ارتباط با آسیای میانه اولویت ماست گفت: خیلی‌ها علاقه‌مند هستند کریدورهای تصنعی با میلیاردها دلار ایجاد کنند اما کریدوری که فقط با پول ایجاد شود پایدار نیست.
وی گفت: کریدورهایی که از ایران عبور می‌کنند پشتوانه تاریخی دارد و به لحاظ اقتصادی کم‌هزینه‌ترین است و بر همین مبنا شما را به سرمایه‌گذاری در ایران و استفاده از این کریدروها دعوت و تشویق می‌کنیم.