برنامه اصلاح و نوسازی و جایگزینی ۹۰۰ هزار هکتار باغات کشور، فرصت مناسبی برای سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور به منظور اشتغالزایی و درآمدزایی است.
تاریخ: 23:50 :: 1397/11/08
اصلاح و نوسازی ۹۰۰ هزار هکتار باغات کشور و توسعه گلخانه ها فرصتی برای اشتغال دانش آموختگان کشاورزی‎

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، معاون امور باغبانی وزارتخانه در دومین روز از گردهمایی شورای مرکزی و روسای سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان ها با مدیران وزارت جهاد کشاورزی با بیان این مطلب افزود: هر ۳۰ سال یک بار باغات کشور باید نوسازی شود و از این رو، فرصت […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، معاون امور باغبانی وزارتخانه در دومین روز از گردهمایی شورای مرکزی و روسای سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان ها با مدیران وزارت جهاد کشاورزی با بیان این مطلب افزود: هر ۳۰ سال یک بار باغات کشور باید نوسازی شود و از این رو، فرصت مناسبی برای سرمایه گذاری در زمینه نهاده ها، نهال ها، پیوندک ها و غیره وجود دارد و نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور می تواند در این حوزه کسب و کار برای اعضا و دانش آموختگان خود ایجاد کند.

مهندس محمدعلی طهماسبی گلخانه ها را از دیگر زمینه های اشتغالزا برای سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی عنوان کرد و اظهار داشت: گلخانه ها، ظرفیت های کشور برای کسب و کار هستند به ویژه که طبق دستور وزیر جهاد کشاورزی از سال ۹۹ کست خیار و فلفل در فضای باز محدود خواهد شد و کشت این محصولات باید در محیط های گلخانه ای و بسته انجام شود.

وی گیاهان دارویی و توسعه باغات در اراضی شیبدار و همچنین گلخانه های کوچک مقیاس و استارت آپ ها را از دیگر زمینه های فعالیت و درآمدزایی برای دانش آموختگان سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور دانست.

طهماسبی افزایش عملکرد و رمز گشایی از دستیابی رکورد تولید توسط نمونه های کشاورزی را از اقداماتی عنوان کرد که توسط سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی قابل انجام است.

وی با اشاره به این که یکی از نمونه های کشاورزی موفق به تولید ۳۱ کیلوگرم زعفران در هر هکتار شده، تصریح کرد: این در حالی است که متوسط عملکرد تولید زعفران در کشور ۳.۷ تا ۴ کیلوگرم در هر هکتار است و اگر سازمان نظارم مهندسی چگونگی دستیابی به عملکرد بالا را کشف کند کمک بزرگی به بخش کشاورزی کرده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: نظام مهندسی کشاورزی کشور باید دانش و ابزار جدید را به محیط های کشاورزی معرفی و منتقل و از این طریق به افزایش بهره وری و عملکرد کمک کند.

وی با بیان این که از ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار هکتار باغات کشور بیش از ۲۲ میلیون تن محصول تولید می شود، گفت: عملکرد تولید و ارزش افزوده در حوزه باغبانی باید افزایش یابد.

طهماسبی در عین حال گفت: سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور باید در زمینه صدور خدمات کشاورزی به خارج از کشور فعال تر شود برای این کار برنامه داشته باشد.

برچسب ها: