خواهان استفاد از تجربیات ایران برای مرمت و نگهداری آثار تاریخی هستیم
تاریخ: 23:46 :: 1397/11/05
رییس آژانس ملی حفاظت از میراث فرهنگی گرجستان:

نیکولاز آنتیدزه در دیدار رایزن فرهنگی ایران در گرجستان با اشاره به وجود آثار تاریخی و فرهنگی مشترک دو کشور گفت: خواهان استفاد از تجربیات ایران در زمینه مرمت و نگهداری آثار تاریخی هستیم. به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، حمید مصطفوی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در گرجستان، اول بهمن با […]

نیکولاز آنتیدزه در دیدار رایزن فرهنگی ایران در گرجستان با اشاره به وجود آثار تاریخی و فرهنگی مشترک دو کشور گفت: خواهان استفاد از تجربیات ایران در زمینه مرمت و نگهداری آثار تاریخی هستیم.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، حمید مصطفوی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در گرجستان، اول بهمن با نیکولاز آنتیدزه، رییس آژانس ملی حفاظت از میراث فرهنگی گرجستان دیدار و در خصوص زمینه‌های همکاری مشترک در حوزه‌ شناسایی و معرفی میراث‌ فرهنگی مشترک بین دو کشور گفت‌وگو کردند.

مصطفوی با اشاره به روابط تاریخی دو کشور ایران و گرجستان گفت: پیوندهای فرهنگی، تمدنی و پیشینه تاریخی چند هزار ساله بین ایران و گرجستان همواره یکی از عوامل اصلی پیوند و گسترش روابط دو کشور در طول تاریخ بوده است.

رایزن فرهنگی کشورمان در گرجستان با اشاره به اهمیت میراث فرهنگی دو کشور بر بازشناسی وجوه مادی و معنوی میراث فرهنگی مشترک تأکید کرد و افزود: این سرمایه گرانبها می‌تواند زمینه‌ساز همکاری‌های مشترک فراوانی در حوزه‌های مختلف فرهنگی، سیاسی و اقتصادی را فراهم کند.

وی به وجود آثار فرهنگی، هنری و معماری ایرانی در گرجستان و همچنین، میراث فرهنگی و تاریخی گرجیان در ایران اشاره کرد و گفت: تاکنون در خصوص شناسایی و معرفی میراث فرهنگی مشترک اقدامات جدی و منسجم از سوی سازمان‌های فرهنگی دو کشور صورت نگرفته است.

مصطفوی اظهار امیدواری کرد با همکاری مشترک بتوانیم مطالعه و بررسی پیرامون شناسایی و معرفی آثار فرهنگی و تاریخی مشترک را برای شناخت بیشتر از فرهنگ و تمدن دو کشور آغاز کنیم تا نسل امروزی از ارتباطات و گذشته تاریخی و مشترکات فرهنگی مردم یکدیگر آگاه شوند.

نیکولاز آنتیدزه، رییس آژانس ملی حفاظت از میراث فرهنگی گرجستان هم در سخنانش، به همکاری‌های بین‌المللی آژانس ملی میراث فرهنگی گرجستان با کشورهای خارجی اشاره و وجود آثار تاریخی و فرهنگی مشترک در موزه‌ها و دیگر گنجینه‌های دو کشور را خاطرنشان کرد.

وی در ادامه، آمادگی این مرکز را برای توسعه همکاری با طرف ایرانی در زمینه مطالعه، مرمت و بازسازی بناهای تاریخی، میراث فرهنگی ، باستان شناسی، تهیه بانک‌های اطلاعاتی و آلبوم تصاویری از بناهای تاریخی که به هنر و معماری دو کشور آراسته شده اعلام کرد.

نیکولاز آنتیدزه افزود: کارشناسان آژانس ملی حفاظت از میراث فرهنگی گرجستان و ایران تجربیات خوبی در زمینه مرمت و نگهداری از آثار تاریخی دارند که ما در نظر داریم ۸ بهمن‌ماه، هیأتی را برای تبادل نظر با طرف ایرانی به ایران اعزام کنیم تا زمینه همکاری‌های مشترک در حوزه‌های مختلف فراهم شود.