وزیر نیرو در نشست شورای اداری استان هرمزگان با فعالین اقتصادی عنوان کرد:
تاریخ: 18:02 :: 1397/10/25
افزایش ۲۵ درصدی ظرفیت نیروگاه‌های هرمزگان تا تابستان سال آینده/ سیاست دولت در نوار جنوبی کشور توسعه آب شیرین‌کن‌ها است

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، رضا اردکانیان در نشست شورای اداری استان هرمزگان با فعالین اقتصادی که با حضور معاون اول رئیس جمهور برگزار شد، با بیان این مطلب افزود:بهره‌برداری از واحدهای گازی نیروگاه‌های هرمز و قشم هر کدام به ظرفیت ۱۶۰ مگاوات و افتتاح واحد با تکنولوژی برتر کلاس اف به ظرفیت ۳۰۷ […]

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، رضا اردکانیان در نشست شورای اداری استان هرمزگان با فعالین اقتصادی که با حضور معاون اول رئیس جمهور برگزار شد، با بیان این مطلب افزود:بهره‌برداری از واحدهای گازی نیروگاه‌های هرمز و قشم هر کدام به ظرفیت ۱۶۰ مگاوات و افتتاح واحد با تکنولوژی برتر کلاس اف به ظرفیت ۳۰۷ مگاوات که پس از اضافه شدن بخار راندمان این واحد به ۵۹ درصد می‌رسد موجب خواهد شد جمعا ۶۲۷ مگاوات تا تابستان سال آینده به ظرفیت نصب شده استان اضافه شود.
اردکانیان با تاکید بر اینکه پیک مصرف برق امروز استان به هزار و ۲۷۰ مگاوات رسیده است، گفت: این رقم در فصل تابستان از مرز سه هزار مگاوات گذشته بود و بر این اساس فاصله بین پیک تابستان و پاییز استان بیش از ۲٫۵ برابر است که این مسئله بسیار نگران کننده‌ است.
وزیر نیرو با بیان اینکه این استان در رده مصرف کنندگان صحیح برق قرار ندارد، بیان کرد: این اتفاق علامت خطرناکی برای ناپایداری وضعیت برق استان هرمزگان است؛ بر این اساس تدابیری اندیشیده خواهد شد تا در این حوزه به سمت استفاده صحیح حرکت کنیم.
وی خاطرنشان کرد: یکی از مسائل بسیار مهم در این زمینه مربوط به دستگاه‌های سرمایشی است. در حال حاضر سالیانه حدود ۸۵۰ هزار کولر گازی وارد کشور می‌شود که ۷۰ درصد این اقلام از استاندار لازم برخوردار نیستند و برای پاسخگویی به نیاز این تجهیزات باید رقمی در حدود سه هزار مگاوات ظرفیت تولید برق اضافه شده باشیم که این امر موجب سرمایه‌گذاری سنگینی در این بخش شده است.
اردکانیان در بخش دیگری از سخنان خود سیاست دولت در نوار جنوبی کشور را توسعه آب شیرین‌کن‌ها دانست و افزود: در حال حاضر فعالیت خوبی از ناحیه بخش خصوصی برای احداث واحدهای نمک‌زدایی و تامین آب برای مصارف شرب و صنعت استان در حال انجام است به طوری که از ۷۱ پروژه آب شیرین‌کن کشور ۳۰ پروژه در استان هرمزگان اجرایی شده است. خوشبختانه اغلب سرمایه‌گذاری این طرح‌ها از سوی بخش خصوصی بومی استان صورت گرفته است امیدواریم در آینده نزدیک مسئله آب هیچ مانعی برای توسعه صنعت در استان نباشد.
وزیر نیرو به پروژه‌های صنعت آب و برق که در جریان سفر دو روزه معاون اول رئیس جمهور به استان هرمزگان به بهره‌برداری خواهند رسید اشاره کرد و گفت: نوسازی فاز نخست خط آبرسانی به بندرعباس با اعتباری بالغ بر ۸۰ میلیارد تومان، خط آبرسانی از شمیل به بندرعباس با اعتباری بالغ بر ۲۰ میلیارد تومان، فاز نخست آب شیرین کن بزرگ ۱۰۰ هزار مترمکعبی در شبانه روز بندرعباس با اعتباری بالغ بر ۲۶۰ میلیارد تومان و واحد گاز نیروگاه هرمز با اعتباری بالغ بر یک هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان از جمله پروژه‌های است که طی امروز و فردا در استان به بهره‌برداری خواهند رسید.

اجرای ۴۸۰۰ میلیارد تومان پروژه آب و برق در استان هرمزگان
وی با اشاره به اینکه در جریان سفر معاون اول رئیس جمهور به استان هرمزگان جمعا حدود یک هزار و ۴۸۰ میلیارد تومان پروژه‌های مختلف صنعت آب و برق به بهره‌برداری خواهد رسید، تصریح کرد: وزارت نیرو در حال حاضر ۱۳۵ پروژه در استان در دست اجرا دارد که این طرح‌ها حدود ۵۰ درصد پیشرفت داشته‌اند و اعتباری بالغ بر چهار هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان از منابع مختلف برای به سرانجام رسیدن این پروژه‌ها در نظر گرفته شده است.
اردکانیان در بخش پایانی سخنان خود با تاکید بر اینکه ارتباط مستقیمی بین توسعه یافتگی و پایبندی به اخلاق حرفه‌ای وجود دارد، گفت: هر زمان میزان این پایبندی بیشتر بوده است طبیعتا آهنگ توسعه نیز قوی‌تر و سریعتر بوده است و هر جا اختلالی در پایبندی به اخلاق حرفه‌ای در هر صنف، گروه و دسته‌ای وجود داشته است مسلما از توسعه واقعی نیز خبری نبوده است.
وزیر نیرو با بیان اینکه پیوستن ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا فرصت خوبی را برای مناطق فعال در بخش اقتصاد ایجاد کرده است، اظهار کرد: در جلسه روز گذشته هیئت دولت لایحه این مهم با قید فوریت به تصویب رسید و تقدیم مجلس شورای اسلامی خواهد شد.
وی تاکید کرد: پیوستن ایران به این اتحادیه فرصت اشتغال و صادرات محصولات را به بازار وسیعی در  کشورهای همسایه و اعضای این اتحادیه و همچنین از طریق آن‌ها به سایر مناطق دنیا فراهم می‌کند که امیدواریم تمامی فعالان اقتصادی ما بتوانند از این فرصت به نحو احسن استفاده کنند.

  • خبرنگار: رسول صادقی/ دبیر خبر
R. M.