یک شرکت دانش‌بنیان فعال در پارک فناوری پردیس معاونت علمی دستگاهی به منظور مدیریت انرژی تولید کرده است که موجب کاهش هزینه مصرف برق خانوار، مراکز تجاری و صنعتی می‌شود.
تاریخ: 0:27 :: 1397/10/15
کاهش هزینه برق با استفاده از دستگاه ایرانی

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، افشین اصلیان مدیرعامل شرکت تولیدکننده دستگاه مدیریت هوشمند انرژی که در پارک فناوری پردیس معاونت علمی مستقر است، گفت: این دستگاه انواع انرژی خورشیدی، ژنراتور، شبکه برق و غیره را مدیریت می‌کند. این اتفاق کاهش هزینه برق برای خانوار و مراکز تولیدی می‌شود. […]

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، افشین اصلیان مدیرعامل شرکت تولیدکننده دستگاه مدیریت هوشمند انرژی که در پارک فناوری پردیس معاونت علمی مستقر است، گفت: این دستگاه انواع انرژی خورشیدی، ژنراتور، شبکه برق و غیره را مدیریت می‌کند. این اتفاق کاهش هزینه برق برای خانوار و مراکز تولیدی می‌شود. از طرفی هزینه‌های برق را با مدیریت تولید و توزیع انرژی در کشور کاهش می‌دهد.

وی توضیح داد: خانوار، مراکز تجاری و صنعتی برای تهیه، حفظ و نگهداری هرکدام از منابع برقی، باید هزینه‌های زیادی را پرداخت کنند. به‌طور مثال اگر خانواده‌ای دارای ژنراتور باشد و مدام از این دستگاه استفاده کند، این دستگاه خیلی زود مستهلک می‌شود و همچنین هزینه زیادی برای تهیه سوخت دستگاه پرداخت می‌شود. سیستم خورشیدی نیز به همین صورت است و این دستگاه نیز سرمایه اولیه زیادی نیاز دارد. برق شبکه‌ای هم باوجود ارزان بودن، ظرفیت محدود و کمی دارد و استفاده از باطری برای تأمین برق نیز به‌صرفه نیست.

اصلیان خاطرنشان کرد: از همین رو به مراکزی که دارای این ۴ منبع تولید برق هستند، توصیه می‌کنیم که از دستگاه مدیریت هوشمند انرژی استفاده کنند. این دستگاه زمانی که برق شبکه وجود داشته باشد، به سایر منابع دستور می‌دهد که از آن‌ها استفاده نشود و هم‌زمان به سیستم خورشیدی این فرمان را می‌دهد که برق را به شبکه بفروشد، این فروش برق درآمد خوبی رو نصیب افراد می‌کند.

وی با اشاره به این‌که دستگاه مدیریت هوشمند انرژی هیچ نمونه داخلی یا خارجی با چنین شیوه علمکردی ندارد، گفت: در کشورهای دیگر (آلمان و آمریکا) سیستم‌هایی وجود دارد که می‌توانید با استفاده از آن برق تولیدشده توسط منابع دیگر را بفروشید، اما در هیچ کجای دنیا دستگاهی برای مدیریت هوشمند انرژی وجود ندارد.

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان تاتماکو از جمله مزایای این دستگاه را علاوه بر کاهش میزان قطعی برق و استفاده بهینه از منابع برقی، جلوگیری از نوسانات برقی عنوان کرد و افزود: کاهش میزان مصرف باطری نسبت به یک سیستم معمولی یکی از خصوصیات ویژه این دستگاه است.

به گفته وی مشتریان بالقوه این دستگاه در مرحله اول کسانی‌اند که در زمان قطع برق حتی اگر به‌اندازه یک‌لحظه باشد برای آن‌ها خطرساز می‌شود، به‌طور مثال مراکز پزشکی، تصویربرداری، آزمایشگاه‌ها، کلینیک‌های دندانپزشکی و غیره که به برق نیاز اساسی دارند همچنین این دستگاه برای آسانسورهای ساختمان‌های بلند و مجتمع‌ها نیز اساسی و ضروری است، این دستگاه می‌تواند با استفاده از برق خورشیدی و مدیریت انرژی، جلوی توقف آسانسور را بگیرد.

اصلیان در راستای تولید این دستگاه بیان کرد: از این دستگاه تاکنون ۲ نمونه تولید شده که یکی را برای چند ماه در یک کلینیک دندانپزشکی مورداستفاده قراردادیم و از دیگری برای تأمین برق مصرفی یک خانواده استفاده کردیم. مقدمات تولید انبوه این دستگاه تدارک دیده‌شده است، همچنین این دستگاه از قابلیت صادراتی خوبی برخوردار است؛ چون کشورهای همسایه ما نیز همانند ایران مشکل نوسانات و قطعی برق را دارند، در کشورهای آسیای میانه معضل قطعی برق، یک معضل اصلی به‌حساب می‌آید

برچسب ها: