معاون توسعه آبزی پروری سازمان شیلات ایران گفت: جمهوری اسلامی ایران رتبه نخست تولید ماهی قزل آلای جهان را کسب کرد.
تاریخ: 21:32 :: 1397/10/07
ایران رتبه نخست تولید ماهی قزل آلا جهان را دارد/برنامه شیلات برای پرورش ماهیان خاویاری در استان های غیر ساحلی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا، «حسین عبدالحی» روز چهارشنبه در نشست کارگروه تخصصی توسعه پرورش ماهیان خاویاری استان های غیر ساحلی سازمان شیلات ایران در اراک، افزود: با توجه به بیماری هایی که در زمینه تولید ماهی قزل آلا در کشور شیلی به وجود آمده، جمهوری اسلامی ایران […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا، «حسین عبدالحی» روز چهارشنبه در نشست کارگروه تخصصی توسعه پرورش ماهیان خاویاری استان های غیر ساحلی سازمان شیلات ایران در اراک، افزود: با توجه به بیماری هایی که در زمینه تولید ماهی قزل آلا در کشور شیلی به وجود آمده، جمهوری اسلامی ایران با تولید ۱۶ درصد تولید این ماهی ها در سطح جهان بر اساس آمار سال ۲۰۱۶ فائو رتبه نخست را در این حوزه به دست آورده است.

وی ادامه داد: یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن محصولات آبزی سال گذشته در کشور تولید شد که ۶۰ درصد آن را محصولات گرمابی، ۳۰ درصد ماهیان سردآبی و بقیه سایر آبزیان و میگو است.

معاون توسعه آبزی پروری سازمان شیلات ایران گفت: ۲۰۰ میلیون قطعه ماهیان زینتی سالانه در کشور تولید می شود که استان های مرکزی و اصفهان رتبه نخست را در زمینه پرورش و تولید این ماهیان دارند.

عبدالحی افزود: ۹۰ درصد تولیدات ماهیان گرمابی کشور در استان های خوزستان، گیلان، مازندران و گلستان تولید می شود و ۱۸ استان کشور نیز در زمینه تولید ماهیان خاویاری در کشور حضور فعال دارند.

وی افزایش تولید میگو به بیش از ۴۰ هزار تن در کشور را از برنامه های سازمان شیلات ایران در سال جاری دانست و گفت: تولید این محصول در چهار استان جنوبی و استان گلستان روند افزایش داشته و پیش بینی می شود با آماده سازی زیر ساخت های نرم افزاری از جمله ایجاد بازار و صادرات زمینه افزایش تولید این محصولات در کشور فراهم شود.

معاون توسعه آبزی پروری سازمان شیلات ایران یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران در زمینه تولید میگو رتبه دهم و در زمینه تولید ماهیان گرمابی رتبه پنجم تا ششم جهان را به خود اختصاص داده است و افزایش جایگاه کشور با تغییر گونه تولید در زمینه تولید محصولات گرمابی در دستور کار این سازمان قرار دارد.

عبدالحی گفت: افزایش تولید ۳۲۴ هزار تن محصولات آبزی در برنامه ششم توسعه کشور پیش بینی شده است که ۸۴ درصد آن در هفت استان ساحلی و افزایش تولید بین یکهزار تا هشت هزار تن در هشت استان غیر ساخلی انجام می شود.

وی ادامه داد: با توجه به کاهش منابع آبی کشور بر اثر خشکسالی، افزایش کارایی از منابع آبی در دستور کار سازمان شیلات ایران قرار دارد.

معاون توسعه آبزی پروری سازمان شیلات ایران اکسیژن دهی در استخرهای تولیدی صنعت آبزی پروری کشور را از دیگر برنامه های سازمان شیلات کشور دانست و افزود: جایگزینی اکسیژن به استخرهای تولید به جای هوادهی به آن ها، افزایش تولید و کاهش هزینه ها در این حوزه به همراه دارد.

عبدالحی خاطرنشان کرد: ۲ هزار و ۵۰۰ تن ماهی خاویاری در کشور تولید می شود که گردش مالی این محصولات تنها در زمینه گوشت حدود ۱۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال است که ایجاد تشکل های کوچک نقش مهمی در افزایش گردش مالی و درآمدزایی در این حوزه به همراه دارد.

وی ادامه داد: تامین بچه ماهی خاویاری از جمله بزرگترین مشکلات پیش روی این صنعت بوده و با تامین بچه ماهی های مورد نیاز تولیدکنندگان می توان جهش بزرگی در زمینه تولید این ماهی ها در کشور فراهم کرد.

مدیرکل دفتر بازسازی ذخایر آبزیان سازمان شیلات ایران نیز در این نشست گفت: مزرعه های تولید ماهیان خاویاری در کشور از ۲۰ مزرعه در سال ۹۶ به ۹۰ مزرعه در سال جاری افزایش یافته است.

«ناصر کرمی راد» افزود: ۵۶ مزرعه پرورش ماهی در سه استان شمالی و بقیه در ۱۴ استان غیر ساحلی کشور قرار دارد و سالانه حدود هفت هزار و ۳۳۲ تن گوشت و ۷۳ تن خاویار اکنون در مزرعه های فعال پرورش ماهیان خاویاری در کشور تولید می شود.

وی ادامه داد: ظرفیت های مناسبی برای تولید ماهیان خاویاری در کنار تولید آبزیان گرمابی کشور وجود دارد که بهره گیری از آن ها نقش مهمی در افزایش تولید خواهد داشت.

مدیر کل دفتر بازسازی ذخایر آبزیان سازمان شیلات ایران خاطر نشان کرد: افزایش صادرات ۱۰ هزار تن گوشت و ۱۰۰ تن خاویار در کشور هدفگذاری شده است.

کرمی راد یادآور شد: به منظور جلوگیری از انقراض ماهیان خاویاری در دریای خزر امسال برای پنجمین سال متوالی صید این ماهیان ممنوع شده است.

وی ادامه داد:پرورش ماهیان خاویاری در استان های غیر ساحلی با هدف حفظ این گونه ارزشمند آبزی در دستور کار سازمان شیلات ایران قرار گرفته