وزیر نفت گفت: اگرچه در میان کشورهای صادرکننده نفت، بودجه ایران کمترین وابستگی را به نفت و در مقایسه با کشورهای همسایه وضع خوبی دارد، اما سیاست کلان کشور کاهش وابستگی بودجه به درآمدهای نفتی است.
تاریخ: 21:30 :: 1397/10/07
سیاست کلان کشور کاهش وابستگی بودجه به درآمدهای نفتی است

به گزارش خانه ملت، بیژن زنگنه با اشاره به وضع نفت در لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور گفت: دولت به دنبال کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی در بودجه است، به همین دلیل مالیات‌ در سال آینده افزایش یافته است. وزیر نفت با تاکید بر این‌که شرایط کنونی فرصتی است که ما از آن به‌درستی […]

به گزارش خانه ملت، بیژن زنگنه با اشاره به وضع نفت در لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور گفت: دولت به دنبال کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی در بودجه است، به همین دلیل مالیات‌ در سال آینده افزایش یافته است.

وزیر نفت با تاکید بر این‌که شرایط کنونی فرصتی است که ما از آن به‌درستی استفاده خواهیم کرد، گفت: در بخش هزینه‌های بودجه باید تحولاتی ایجاد شود و براساس صحبت‌های رئیس جمهوری، باید با اصلاح ساختار به دنبال کاهش هزینه‌ها باشیم. باید با همت و اراده قوی کشور را از شرایط خطیر کنونی خارج کنیم تا دشمنان به اهداف خود نرسند.

زنگنه در پاسخ به این پرسش که با اصلاحات انجام گرفته بر لایحه بودجه، آیا وابستگی به نفت کاهش یافته است، عنوان کرد: این بخش تغییر چندانی نداشت، اما هزینه‌ها تا حدودی کاهش یافت.

وی با اشاره به این‌که قیمت هر بشکه نفت در لایحه بودجه سال آینده ۵۴ دلار برای هر بشکه است، ادامه داد: در برخی موارد قیمت برآورد شده در بودجه سالانه تغییر می‌کند، برای نمونه امسال هر بشکه نفت بیش از ۷۰ دلار به ازای هر بشکه به فروش می‌رسد در حالی که در بودجه، ۵۵ دلار برای هر بشکه در نظر گرفته شده بود، اما ۵۴ دلار برآورد شده برای سال آینده متعارف است