با تلاش محققان در ششمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران؛
تاریخ: 21:28 :: 1397/10/07
رویه‌نگار لیزری سطوح با دقت ۱ میکرومتر طراحی شد

توسط یک شرکت حاضر در نمایشگاه ساخت ایران؛ دستگاه رویه نگار لیزری سطوح ارائه شد، این دستگاه با استفاده از تکنولوژی لیزر مثلثی به بررسی رویه اجسام می پردازد. به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری؛ در ششمین دوره از نمایشگاه تجهیزات ومواد آزمایشگاهی ساخت ایران ؛ با تلاش […]

توسط یک شرکت حاضر در نمایشگاه ساخت ایران؛ دستگاه رویه نگار لیزری سطوح ارائه شد، این دستگاه با استفاده از تکنولوژی لیزر مثلثی به بررسی رویه اجسام می پردازد.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری؛ در ششمین دوره از نمایشگاه تجهیزات ومواد آزمایشگاهی ساخت ایران ؛ با تلاش جمعی از محققان نوآور؛ دستگاه رویه نگار لیزری سطوح ارائه شد، این دستگاه با ترکیب لیزر، سیستم اپتیکی و سنسور ccd فاصله سنسور تا اجسام را مشخص می کند.

 

علی صالح پور مدیر عامل شرکت دانش بنیان فناوری کهربا در توضیح این دستگاه تولید شده گفت: نرم افزار دستگاه به گونه ایی طراحی شده است که برداشت داده با توجه به گام انتخاب انجام میشود.

وی درادامه با اشاره به نرم افزار تعبیه شده در این دستگاه بیان کرد: گام های بین دو برداشت داده میتواند از از ۳ میکرومتر تا چند میلیمتر در هر جهت از دو محور حرکتی انتخاب شود، به این صورت که هر چه گام حرکتی کمتر باشد، جزئیات کامل تر میشود اما زمان بیشتری برای تکمیل روبش مورد نیاز است.

این فعال حوزه فناور در ادامه بیان کرد: پس از دریافت داده این اطلاعات توسط نرم افزار gwyddion تحلیل میشوند، که این نرم افزار با توجه به نیاز به بررسی زبری، ارتفاع پوشش شکل جسمی و غیره میپردازد.

بر اساس این گزارش؛ ششمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران، همزمان با نوزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار از ۳ لغایت ۶ دی ماه سال جاری در نمایشگاه بین المللی تهران بر پا خواهد بود. همچنین  علاقه مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر میتواند به سایت www.iranlabexpo.ir مراجعه کنند