رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی کشور از ارایه پیشنهاد جدید به وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تخصیص ارز دولتی به ماشین های کشاورزی خبر داد و خواستار اجرایی شدن آن شد.
تاریخ: 23:45 :: 1397/09/18
پیشنهاد تخصیص ارز دولتی به ماشین های کشاورزی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، دکتر کامبیز عباسی با اعلام این مطلب به خبرنگار ما گفت: برخی از ماشین های کشاورزی که تولید داخل ندارند و در عین حال نقش تعیین کننده ای در قیمت نهایی محصولات کشاورزی دارند در حد محدود مشمول ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی شده اند. وی افزود: اکنون […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، دکتر کامبیز عباسی با اعلام این مطلب به خبرنگار ما گفت: برخی از ماشین های کشاورزی که تولید داخل ندارند و در عین حال نقش تعیین کننده ای در قیمت نهایی محصولات کشاورزی دارند در حد محدود مشمول ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی شده اند.

وی افزود: اکنون ماشین های زراعت برنج، کمباین پنبه، بخشی از ماشین های حوزه دام، طیور و آبزی پروری و بخش عمده ای از ماشین های آبیاری ارز دولتی دریافت می کنند که نظارت دقیقی بر دریافت ارز آنان صورت می گیرد.

عباسی افزود: ما برای آن که خط تولید تراکتورها و کمباین های سنگین در داخل در شرایط تحریم، متوقف نشود، پیشنهاد تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به قطعات و اجزای مورد نیاز این ماشین های سنگین را به وزارت صنعت، معدن و تجارت ارایه داده ایم و موافقت هایی نیز درباره آن صورت گرفته است.

وی با بیان این که با اجرای تحریم ها، ایران در معرض یک جنگ تجاری قرار گرفته است، اظهار داشت: قرار نیست تمام هزینه ها و زحمات ناشی از جنگ اقتصادی بر دوش کشاورزان کشور باشد.

رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی درباره قیمت ماشین های کشاورزی پس از اجرای تحریم های اقتصادی تصریح کرد: ۸۰ درصد ماشین های کشاورزی بین ۳۰ تا ۳۵ درصد افرایش قیمت داشته اند و نوسانات قیمت در این حوزه مدیریت شده است.

وی در عین حال از تولید کنندگان ماشین های کشاورزی در کشور برای کمک به بخش کشاورزی قدردانی کرد.

عباسی گفت: در این شرایط تنها ۳۰ درصد عرضه کنندگان ماشین های کشاورزی، افزایش قیمت شان غیر فنی بوده که از آنان خواستیم دلایل این افزایش قیمت را برای بررسی و به ما ارسال کنند.

رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی اعلام کرد: ما با وجود محدودیت های ارزی و تحریم ها توانستیم یک راهکاری برای توسعه مکانیزاسیون کشاورزی و رفع نیازهای ارزی و فناوری در قالب مصوبه هیات دولت باز کنیم و امیدواریم این روند ادامه داشته باشد