معاون برنامه‌ریزی شرکت توانیر عنوان کرد:
تاریخ: 23:41 :: 1397/09/18
معاون برنامه‌ریزی شرکت توانیر عنوان کرد: راهکارهای مرتفع سازی تنگناهای صنعت برق در تابستان ۹۸/ حمایت از استارت آپ‌ها برای اجرای مدیریت بار در سطح گسترده/ رویت پذیری بار شبکه برق به ۵۰ درصد خواهد رسید‎

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، مصطفی رجبی مشهدی به رشد پیک برق سالیانه متوسط پنج درصدی اشاره کرد و افزود: در صورت تحقق رشد اقتصادی مطابق برنامه، میزان رشد تقاضا در سال‌های آینده هفت درصد خواهد بود. وی افزود: با توجه به کم آبی در سال آبی ۹۷-۹۶، علیرغم افزایش دو هزار مگاوات […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، مصطفی رجبی مشهدی به رشد پیک برق سالیانه متوسط پنج درصدی اشاره کرد و افزود: در صورت تحقق رشد اقتصادی مطابق برنامه، میزان رشد تقاضا در سال‌های آینده هفت درصد خواهد بود.
وی افزود: با توجه به کم آبی در سال آبی ۹۷-۹۶، علیرغم افزایش دو هزار مگاوات قدرت اسمی نیروگاه‌های جدید به شبکه، امکان تأمین تقاضا بطور کامل فراهم نشد.
رجبی مشهدی با تاکید بر اینکه امکان تأمین بار برای تعداد ساعت محدود و کمتر از ۵۰۰ ساعت در سال نیاز به سرمایه‌گذاری بسیار سنگینی در توسعه بخش‌های انتقال و تولید دارد، ادامه داد: در طی سال‌های اخیر به دلیل کمبود منابع مالی، توسعه شبکه انتقال و فوق توزیع به تعویق افتاده است و در صورت احداث نیروگاه‌های جدید امکان انتقال و توزیع آن به طور کامل با راهکارهایی از جمله هوشمندسازی ممکن است.
این عضو هیأت مدیره شرکت توانیر به اقدامات انجام شده برای مدیریت سمت تقاضا و پاسخگویی بار که در تابستان امسال مورد استفاده قرار گرفته است اشاره کرد و گفت: طرح تشویقی ذخیره عملیاتی صنایع، ساعت کارکرد چاه های کشاورزی و اصلاح ساعت کار ادارات از جمله طرح هایی بودند که در تابستان امسال مورد استفاده قرار گرفتند.
رجبی مشهدی تصریح کرد:با اجرای طرح ذخیره عملیاتی صنایع بزرگ، گستره اعمال خاموشی‌ها به ۱۸ روز کاهش یافت و در ساعت‌های محدودی به اجرا در آمد.
وی استفاده از طرح‌های حفاظت ویژه را برای رفع گلوگاه‌های شبکه انتقال که منجر به رفع حبس تولید بیش از سه هزار مگاوات ظرفیت نیروگاهی و جلوگیری از سه هزار مگاوات اعمال خاموشی ناشی از پرشدگی خطوط و ترانسفورماتورها و افت ولتاژ را برای حفظ پایداری شبکه در کوتاه مدت سودمند دانست
معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی شرکت توانیر افزود: طرح‌های حفاظت ویژه زمینه‌ای برای توسعه هوشمندسازی شبکه انتقال است که با الگوریتم‌های کامل تر و هوشمند می‌تواند شرایط را برای سال‌های آینده تنگناهای صنعت برق را مرتفع نماید.
وی بر وضعیت حال و نیازهای آینده هوشمندسازی شبکه برق ایران اشاره کرد و افزود: شبکه فیبرنوری صنعت برق، بزرگترین شبکه مخابراتی کشور بعد از شبکه ملی مخابرات کشور بوده و زیر ساخت اصلی شبکه هوشمند است
این عضو هیأت مدیره شرکت توانیر بر دفاع سایبری با بومی سازی نرم افزارها و سخت افزارها اشاره و بر آمادگی در برابر تهدیدات و بازیابی شبکه تاکید کرد و گفت: در حال حاضر ۶۵۰ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر نصب شده که براساس برنامه ریزی‌ها این میزان باید به چهار هزار مگاوات برسد. در صورت تحقق این برنامه، لازم است متناسب با افزایش ضریب نفوذ تولید تجدیدپذیر حفظ یکپارچگی، کنترل تولید و ذخیره سازها در اولویت قرار گیرند
رجبی مشهدی گفت: علاوه بر طرح‌های مدیریت بار در بخش‌های صنعت و کشاورزی لازم است در بخش مصارف خانگی توجه ویژه‌ای صورت پذیرد.
وی تصریح کرد: در حال حاضر با نصب ۳۵۰ هزار کنتور AMI حدود ۳۰ درصد بار شبکه رویت پذیر شده است که با برنامه‌ریزی انجام شده قرار است با راه‌اندازی کسب و کارهای نوپا(استارت آپ‌ها) مدیریت بار در سطح گسترده‌ای اجرا شود.
معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی شرکت توانیر تاکید کرد: این شرکت در نظر دارد با افزایش تعداد کنتورهای AMI رویت پذیری برای مدیریت بار را به ۵۰ درصد برساند.
رجبی مشهدی افزود: با اجرای طرح خرید تابستانی برق از مولدین مقیاس کوچک و استفاده از مولدهای خود تأمین برای چهارماه خرداد تا شهریور پیش‌بینی می‌شود که ۱۰۰۰ مگاوات ظرفیت مولدهای مقیاس کوچک این نیروگاه‌ها به سه هزار مگاوات برسد که نیازمند رویت پذیری و مدیریت پذیری است
وی خاطرنشان کرد: البته لازم است برای مراکز حساس و حیاتی کارکرد این مولدین در شرایط جزیره‌ای مورد توجه قرار گیرد.
این عضو هیأت مدیره شرکت توانیر تصریح کرد: با تحقق ظرفیت‌های برنامه ریزی شده مولدین مقیاس کوچک و افزایش ظرفیت بیش از پنج درصدی رویکرد کنترلی بایستی از سیستم‌های متمرکز به سیستم‌های ترکیبی و شبکه‌های هوشمند پیش رفت.