رئیس سازمان نوسازی توسعه و تجهیز مدارس ایران خبر داد؛
تاریخ: 23:20 :: 1397/09/17
رشد سه برابری اعتبارات نوسازی مدارس در بودجه ۹۸

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، به نقل از ایسنا، مهراله رخشانی مهر در حاشیه بازدید از پروژه‌های آموزش‌وپرورش در شهرستان اسدآباد استان همدان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در لایحه بودجه سال ۹۷ اعتباری افزون بر ۵۷۷ میلیارد تومان بابت نوسازی مدارس تخصیص و تأمین اعتبارشده درحالی‌که در لایحه بودجه سال […]

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، به نقل از ایسنا، مهراله رخشانی مهر در حاشیه بازدید از پروژه‌های آموزش‌وپرورش در شهرستان اسدآباد استان همدان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در لایحه بودجه سال ۹۷ اعتباری افزون بر ۵۷۷ میلیارد تومان بابت نوسازی مدارس تخصیص و تأمین اعتبارشده درحالی‌که در لایحه بودجه سال ۹۸ این اعتبارات رشد ۳ برابری داشته است.

وی افزود: نکته جالب در بودجه لایحه ۹۸ توجه به پروژه‌های نیمه‌تمام خیرین بوده که بر اساس آن در ردیف نوسازی مدارس و طرح‌های نوسازی مدارس اگر خیرین پروژه‌ای را به میزان ۳۰ تا ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی برسانند، دولت نیز مابقی کار را تأمین اعتبار خواهد کرد که امسال این رقم از ۵۷۷ میلیارد تومان در سال ۹۸ به ۱۰۰۰ میلیارد تومان افزایش دارد.

رخشانی مهر یادآور شد: این میزان اعتبار در لایحه بودجه سال ۹۸ با کل اعتبارات سازمان نوسازی مدارس در سال ۹۶ برابری می‌کند و اعتبار بی‌نظیری به شمار می‌رود.

وی این افزایش اعتبار را موجب مشارکت هر چه بیشتر خیرین در بحث مدرسه‌سازی دانست و ابراز امیدواری کرد: با اعتباراتی که داده‌شده بخش جدی از پروژه‌های نیمه‌تمام و مشارکتی خیرین و مردم تکمیل شود.

۳۰درصد مدارس نیاز به بازسازی دارند

رخشانی مهر اظهار کرد: در طول ۴۰سال اخیر ساخت‌وساز و فضاهای ماندگار بسیار خوبی در کشور انجام‌شده که مرهون دوره‌های مختلف انقلاب بوده است.

وی دهه ۶۰را یکی از دهه‌های مهم در پیک مدرسه‌سازی عنوان کرد و افزود: با تشکیل انجمن خیرین مدرسه‌ساز در سال ۷۷، در حال حاضر حدود ۲۰درصد از فضاهایی که در اختیارداریم به کمک خیرین ساخته‌شده‌اند.

معاون وزیر آموزش‌وپرورش و رئیس نوسازی و توسعه و تجهیز مدارس کشور گفت: امروز به ازاء هر دانش‌آموز در سطح کشور ۵.۲مترمربع فضا در اختیارداریم و این در حالی است که قبل از انقلاب این میزان فضا به ازاء هر دانش‌آموز ۱.۵مترمربع بوده است.

رخشانی مهر با اشاره به اینکه از ۵.۲دهم فضاها و مدارس موجود ۳۰درصد فرسوده هستند، یادآور شد:در سال۸۲در حدود ۷۰درصد مدارس فرسوده و تنها ۳۰درصد مقاوم بودند.

رئیس نوسازی و توسعه و تجهیز مدارس کشور تصریح کرد: در طول برنامه پنجم و چهارم توسعه چهار میلیارد دلار از محل اعتبارات ذخیره ارزی برای نوسازی مدارس تخصیص داده شد که این امر موجب مقاوم‌سازی ۷۰درصد مدارس شده و تنها ۳۰درصد مدارس نیاز به بازسازی دارند.

رخشانی مهر با اشاره به محدود بودن منابع گفت: برای تکمیل فضاهای آموزشی و مدارس به اعتبارات و خدمات خیرین و نقش‌آفرینی مردم نیازمندیم.

معاون وزیر آموزش‌وپرورش خاطرنشان کرد: در سال ۹۷افزون بر ۶۵۰میلیارد تومان توسط دولت برای پروژه‌های مشارکتی و خیرین مدرسه‌ساز تأمین اعتبارشده که این امر برای اولین بار اتفاق افتاده است.

رخشانی مهر همچنین افزود: در لایحه بودجه سال ۹۸نیز اتفاق خوبی در این رابطه افتاده و ردیف اعتباری خیرین به۱۰۰۰میلیارد تومان ارتقا و افزایش داشته است.

وی در ادامه با تأکید براینکه فضاها و مدارس را در بحث نوسازی با توجه به محدود بودن منابع باید به‌خوبی بسازیم گفت: در صورت عدم توجه به کیفیت ساخت در نوسازی و ساخت مدارس، همواره باید در گردش ساخت‌وساز و تخریب باشیم که منابع این اجازه را به ما نمی دهد.