دو شرکت خارجی از کشورهای هند و اندونزی برای بهبود وضعیت و ارتقای سرمایه گذاری در صنعت نساجی استان یزد اعلام آمادگی کردند.
تاریخ: 21:30 :: 1397/08/30
دو شرکت خارجی برای ارتقای سرمایه گذاری صنعت نساجی استان یزد اعلام آمادگی کردند

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان یزد، در نشستی که با حضور مدیران این دو شرکت، مسئولان اقتصادی و سرمایه گذاری و نمایندگان دستگاههای اجرایی در مرکز خدمات سرمایه گذاری استان برگزار شد؛ وضعیت صنعت نساجی استان مورد بحث و بررسی قرار گرفت. بررسی زمینه های سرمایه گذاری در صنعت […]

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان یزد، در نشستی که با حضور مدیران این دو شرکت، مسئولان اقتصادی و سرمایه گذاری و نمایندگان دستگاههای اجرایی در مرکز خدمات سرمایه گذاری استان برگزار شد؛ وضعیت صنعت نساجی استان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

بررسی زمینه های سرمایه گذاری در صنعت نساجی استان، مشکلات و چالش ها  فراوری آن، لزوم بهسازی و نوسازی ماشین آلات، ارتقای کیفی و کمی تولیدات و توجه به جذب سرمایه گذاری از محور های این نشست بود.

دو شرکت یاد شده در زمینه فرایند تولید صنعت نساجی و ارتقای سطح ماشین آلات صنعتی نساجی دارای تجربیاتی در کشورهای مختلف دنیا هستند که مدیران آن در این نشست فعالیت های کاری خود را ارائه کردند.

بررسی نحوه سیاست گذاری مناسب برای رشد صنعت نساجی، رشد و افزایش سرمایه گذاری و  تلاش برای ورود سرمایه گذاران خارجی استان در این صنعت از دیگر مباحث مطرح شده در این نشست بود.

همچنین توانمندی شرکت های خارجی یاد شده، پتانسیل ها، ظرفیت ها و زیر ساخت های اقتصادی وسرمایه گذاری و  منطقه ویژه اقتصادی و شهرک صنعتی استان و مشوق های مالیاتی و بیمه ای ارائه و معرفی شد.

صنعت نساجی یکی از صنایع بومی و فرهنگی یزد است و بر پایه برخی آثار از جمله کتیبه های مسجد جامع یزد، این شهر یکی از کانون‌های مهم نساجی کشور بوده و پارچه‌های با ارزشی در آن تولید می‌ شده است، اما در دهه‌های اخیر، آنچنان که باید و شاید به پارچه‌های دست ‌بافت آن توجه نشد تا آنجا که امروز، ترمه سنتی از بین رفته است.

هم اینک ۱۶۰واحد نساجی با ظرفیت ۱۰۰ میلیون متر مربع در استان فعال است که حدود ۲۳ هزار نفر در این واحدها مشغول کارند و ۲۷درصد سهم اشتغال یزد مربوط به این صنعت است و ۱۰۰ درصد روفرشی و ترمه و ۸۰ درصد پارچه های رومبلی ایران در استان یزد تولید می شود.

کارخانه های یزد باف، گردباف، افشار، تابان و سعادت از مهمترین مراکز نساجی استان در تولید روفرشی ، فرش ماشینی ، پارچه های فاستونی ، کشباف ، پتو و نخ هستند ولی امروز تولید نسبت به قبل متنوع تر شده است به گونه ای که صنایع نساجی علاوه بر تولید قبلی، پارچه پیراهنی ، انواع پارچه های رومبلی ، پارچه های پرده ای ، ملحفه ای و متقال نیز تولید می کنند