سلول های بنیادی
تاریخ: 23:59 :: 1397/08/27
کارآزمایی بالینی درمان پارکینسون به کمک سلول های بنیادی پرتوان القایی

بیماری پارکینسون یک اختلال عصبی تدریجی است که در اثر کاهش سلول‌های مغزی تولیدکننده دوپامین‌ به وجود می‌آید. نبود این سلول‌ها منجر به از دست دادن کنترل ماهیچه‌های صاف و لرز‌ش‌های غیرقابل کنترل می‌شود. این بیماری جزء گروه بیماری‌های دژنراتیو یعنی تحلیل رونده است که در آن قسمت‌هایی از مغز که عمدتاً در فرآیند حرکت دخالت […]

بیماری پارکینسون یک اختلال عصبی تدریجی است که در اثر کاهش سلول‌های مغزی تولیدکننده دوپامین‌ به وجود می‌آید. نبود این سلول‌ها منجر به از دست دادن کنترل ماهیچه‌های صاف و لرز‌ش‌های غیرقابل کنترل می‌شود. این بیماری جزء گروه بیماری‌های دژنراتیو یعنی تحلیل رونده است که در آن قسمت‌هایی از مغز که عمدتاً در فرآیند حرکت دخالت دارند، دچار تحلیل می‌شوند و این تحلیل به گونه‌ای است که به تدریج عملکرد خود را از دست می‌دهند.

محققان ژاپنی برای اولین بار از سلول های بنیادی پرتوان القایی برای درمان پارکینسون استفاده کردند. این کارآزمایی فاز یک در دانشگاه کیوتو و بیمارستان تحت نظر آن انجام شده است. حدود ۱۶۰ هزار نفر در ژاپن از این بیماری رنج می برند.

Jun Takahashi رهبر این تیم تحقیقاتی می گوید: ما می خواهیم یک سیستم تولید انبوه را ایجاد کنیم که ما را قادر به ارائه سلول های عصبی حاصل از سلول های iPS به سراسر جهان می کند. این روش پیوند سلول ها را ایمن تر کرده و احتمال رد پیوند را کاهش می دهد. این بیماران طی یک دوره دو ساله جهت اثربخش بودن درمان مورد پیگیری خواهند بود.