اصلاح ۴۶ هزار هکتار و توسعه ۱۵ هزار هکتار باغات زیتون در برنامه ششم توسعه هدفگذاری شده است.
تاریخ: 16:01 :: 1397/08/24
اصلاح و توسعه ۶۱ هزار هکتار باغات زیتون در برنامه ششم/ظرفیت ورود سالانه ۱۰ هزار تن تفاله زیتون در غذای دام

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مجری طرح زیتون در جریان بازدید خبرنگاران از باغات زیتون مجتمع کشت و صنعت گیلان زیر پوشش سازمان اتکا در رودبار با اعلام این مطلب گفت: سطح باغات زیتون کشوردر حال حاضر ۸۸ هزار هکتار است که با احتساب فضای سبز به بیش از ۱۲۰ هزار هکتار […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مجری طرح زیتون در جریان بازدید خبرنگاران از باغات زیتون مجتمع کشت و صنعت گیلان زیر پوشش سازمان اتکا در رودبار با اعلام این مطلب گفت: سطح باغات زیتون کشوردر حال حاضر ۸۸ هزار هکتار است که با احتساب فضای سبز به بیش از ۱۲۰ هزار هکتار می رسد.

مهندس رحمت ا… پریچهر برآورد تولید دانه زیتون در سال جاری را ۹۰ هزار تن عنوان کرد.

وی خاطر نشان کرد که در سال ۹۶ از محل تولید دانه زیتون در کشور ۵۳۰۰ تن روغن تولید شد.

پریچهر با بیان این که اصلاح و نوسازی باغات زیتون کشور را برنامه ریزی کرده ایم، اظهار داشت: بهسازی و استفاده از ارقام جدید و تجاری در باغات برخی استان ها از دیگر برنامه های وزارت جهاد کشاورزی است.

وی افزود: وزارت جهاد کشاورزی از توسعه باغات زیتون از طریق تامین تسهیلات و پرداخت یارانه نهال حمایت می کند و نهال های با اصالت و استاندارد در اختیار متقاضیان قرار می گیرد که به بخشی از قیمت این نهال ها یارانه تعلق می گیرد.

مجری طرح زیتون ادامه داد: وزارت جهاد کشاورزی در راستای امنیت غذایی و سلامت جامعه توجه ویژه ای به تولید زیتون دارد و زیتون به عنوان یک محصول راهبردی مطرح است.

وی گفت: افزایش تولید روغن و ارتقای بهره وری عوامل تولید از شاخص های مد نظر در مورد این محصول می باشد.

پریچهر در پاسخ به پرسش خبرنگار ما در برای تفاله های زیتون نیز اذعان داشت: سالانه ۱۰ هزار تن تفاله زیتون از طریق روغن گیری داریم که می تواند مورد استفاده دام های سبک و سنگین قرار گیرد.

وی افزود: در این زمینه نشست هایی با موسسه تحقیقات علوم دامی داشته ایم و این موسسه ارزش تفاله زیتون در غذای دام را تایید کرده است.

پریچهر درباره آفت مگس زیتون تصریح کرد: مگس زیتون در باغ های قدیمی که اغلب اصول باغداری در آن رعایت نمی شود وجود دارد، اما در باغ های جدید این آفت قابل کنترل می باشد.

وی ادامه داد: در قزوین به علت مشارکت مردم، مگس زیتون خسارت قابل توجهی به باغات وارد نکرده است و خسارت بیشتر در باغات قدیمی رودبار که مشارکت مردمی ضعیف بوده در اراضی پایین دست سفید رود خسارت گزارش شده است.

مجری طرح زیتون گفت: در حال حاضر در ۲۶ استان زیتون کاری انجام می شود و استان های گیلان، زنجان، قزوین، فارس از استان های پیشرو در تولید این محصول هستند.

وی بر مصرف روغن زیتون به لحاظ سلامتی تاکید کرد و اذعان داشت: متوسط مصرف سرانه روغن زیتون در یونان ۱۱ کیلوگرم و در ایران ۱۳۰ گرم به ازای هر نفر است.

پریچهر سطح باغات زیتون دنیا را ۱۱.۳میلیون هکتار عنوان کرد و گفت: از این سطح سالانه ۱۷ میلیون تن دانه زیتون تولید می شود.

وی پیش بینی تولید روغن زیتون در سال ۲۰۱۸ در دنیا را ۳.۳ میلیون تن عنوان کرد.

مجری طرح زیتون در عین حال بر ایجاد زنجیره ارزش در حوزه زیتون تاکید کرد و اظهار داشت: در باغات زیتون مجتمع کشت و صنعت گیلان زیرپوشش اتکا زنجیره ارزش دیده شده است.

وی افزود: در این واحد تولیدی توسعه باغات زیتون، جوانسازی، تحقیقات، بازاریابی، روغن کشی و بازاریابی لحاظ شده است